Tipy na weby #1: Print What You Like

Určitě jste se setkali se situací, kdy jste potřebovali velice rychle vytisknout nějakou informaci nebo článek, který jste si pracně vyhledali na internetu. Zapli jste tiskárnu, pustili tisk a výsledek nebyl zrovna přívětivý k vašim představám. Na papíře jste tak měli všechny rušivé elementy webu, jako postranní bannery, reklamy a celé se to vytisklo třeba přes dva papíry i s okolní grafikou webu. Článek, který jste potřebovali, přitom zabral pouhou půlku tisknutého listu. Na stránce printwhatyoulike.com se tohoto okolního marastu dokážete efektivně zbavit a vytisknete si jen to, co skutečně potřebujete. Má to mnohé výhody. Šetříte papír, barvu v tiskárně a v neposlední řadě své nervy. V pár následujících krocích vám osvětlím, jak to všechno funguje.

Nejprve zadáte do políčka adresu k článku, který chcete upravit k tisku. Stránka se načte a v levém sloupci se vám objeví takový ovládací panel. Toho si zatím nemusíte všímat. Je potřeba označit na webu část, kterou byste rádi tiskli. K tomu vám pomáhá pohyb myší, který každý objekt obtahuje červeným políčkem. Je jen na vás, co si vyberete.

Na předchozím obtázku jsem si jako příklad označil úvod z jednoho mého článku. Kliknutím levého tlačítka jsem volbu potvrdil a zobrazil se mi panel ovládání, ve kterém můžete daný objekt různě upravit. Nás však zajímá volba ISOLATE. Tím si daný objekt, článek, obrázek (prostě to co jste si označili k tisku) oddělíte od okolních nepotřebností a hurá na tisk. Právě teď je ta chvíle, kdy přijde na řadu ovládací panel v levém sloupci. Můžete si v něm ještě vybrat, jestli chcete tisknout obrázky na pozadí, okolní grafiku, rámce (vše závisí na vašem výběru), nebo můžete zmenšit velikost textu. Pro ideální tisk a zálohu doporučuju kliknout na položku SAVE AS a poté uložit vaši práci jako PDF (záloha, kterou jde přece kdykoli smazat). Tahle akce potrvá jen pár vteřin a nemusíte se pak znova prodírat prací, když se vám třeba pži tisku sekne papír 🙂 Pravděpodobně má tenhle web ještě pár editačních využití. Já jsem vám chtěl jen ukázat tu nejzákladnější a nejrychlejší volbu, jak vytisknout to, co potřebujete.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *