Filmové tipy #1: Mac a já (1988)

Kdo by neznal film o mimozemšťanovi, který se nešťastnou náhodou zjeví v náručí jedné pozemské rodiny. Připomíná Vám to E.T.ho? Pak je zde ta podobnost opravdu zřejmá. Film Mac a já není žádným gigantickým celovečerákem, ale své diváky si našel. Já sám jsem ho viděl dnes poprvé a musím říct, že se mi docela líbil, ale něco tomu chybělo. Mimozemšťan mi přišel i přes všechny trampoty okolo vcelku neosobní a nijak jsem se s ním za celý film nesžil. Pročetl jsem několik komentářů na různých stránkách a všiml jsem si, že pro spoustu dnes již dospělých, byl MAC srdeční dětstkou záležitostí. Já mám taky spoustu filmů ve svém nitru zakořeněných. Možná by se jím stal i tenhle kousek, kdybych ho viděl jako malé škvrně.

Celý snímek se točí kolem MACa (Mysterious Alien Creature), v českém dabingu TMB tj. tajemná mimozemská bytost.

Film začíná na neznámé planetě, kde americká sonda sbírá vzorky z místního povrchu. V povzdálí se rodinka mimozemšťanů oddává hledání podzemní vody. Když najdou nějaký pramínek, použijí na vypití slámku (což hraje roli v dalším ději, kdy pozitivně reagují na nápoje s brčkem – zpravidla jde vždycky o plechovku Coca-Coly, která spolu s MacDonaldem film zasponzorovala). Jejich tradiční kratochvíli tak přeruší právě sonda, které si povšimnou. Přibližují se k ní velice opatrně a po chvíli se osmělí a začnou ji zkoumat. K jejich nelibosti je omylem vtáhne s dalšími vzorky do sebe (MAC se umí natahovat, jakoby byl z gumy a bez kostry) a odletí zpět na Zemi. Zatímco se vědci v Nevadě věnují zkoumání vzorků, dostanou se mimozemšťané z pasti ven a vzbudí nebývalý rozruch.

Při útěku se rozdělí a nejmenší MAC se shodou několika náhod dostane do rodiny Cruisových, která je na cestě do nového a bezbariérového domu. Čítá celkem tři členy. Ovdovělou matku Janet a její dva syny Michaela a mladšího Erika, který je na invalidním vozíku. První kdo si MACa všimne je starší bratr Michael, ale považoval to spíš za vidinu a nijak dál to neřešil. Naopak Erik se za MACam hrnul doslova po srázu dolů. Strávil nějaký čas v nemocnici a nikdo mu nevěřil. Alespoň do té doby, než jej na vlastní oči uviděl chyceného i Michael. A tak se oba bratři s výpomocí Debbie a Courtney (kamarádek ze sousedství) vydali na dlouhou cestu za hledáním rodiny MACa. Vláda, vědci a další zlouni jim byli v patách… a dobrodružství (s E.T. podobností) mohlo začít. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *