Informačka #5: Jarní úklid

Venku se otepluje, dny bývají delší než bývaly v únoru či březnu. Daleko více umí tedy slunce promluvit do programu činností. Občas svými paprsky dokáže projít mezi pruhy žaluzií a ukázat tak, že se přes zimu nahromadilo okolo dost prachu. Člověk odolává, zatáhne a doufá, že se venku zase zamračí. Ovšem dnes už tomu nešlo uniknout. Takže v rámci debordelizace kutlochu jsem byl v takovém hájpu, že jsem se zamýšlel nad svými skladovými prostory a jal se radikálních úklidů. 

Debordelizace hlavy a okolí tedy běžela v plném proudu. Když mi ještě dodávalo sílu pěkné počasí, vlívající optimismus a vitamín D do těla, začal jsem si pokládat mnohé otázky.

Sestava dnešního zápasu: zleva první počítač zvaný lentilka, následuje druhý mládě – ročník 2006 a zbylí členové do počtu.

Měl jsem tu spoustu součástek a nefunkčních počítačů, které se jen tak lopotily v poličkách. Některé nevzhledně rozšklebené, jiné úhledně skryté. Všechny ale měli společného jmenovatele – poslední užití léta páně 2008 a déle. Takže jsem se postupně loučil se svou první PC sestavou 500Mhz 64RAM a šikovně umístěným větráčkem na základní desce, kdy přesné chlazení zajišťoval v posledních taženích také sundaný dekl kvůli proudu vzduchu. Měj se krásně v křemíkovém nebi (24.12.2000 – ♰2006).

Můj první PC, ač byl ze všech nejmenší, byl taky tenhle buclík nejtěžší! Pravdou je, že to byl také poslední PC, u kterého jsem měl takovýto jednokusový (masivní plech) kryt.

Další stroj, který měl v mém životě velkou roli byl stroj 2Ghz 1GB RAM? (postupný upgrade mi v hlavě zastřel jeho původní hodnoty), který jsem využíval od roku 2006 zhruba do 2012). Současně mám dva funkční počítače jeden z roku 2012 a nyní v září 2018 zakoupen nový. Když se tak zpětně koukám na ta data, vypadá to, že každých šest let se zaměřuju na koupi nového stroje. 

Fotka z nitra prvního PC v dobách za jeho zenitem. Systémově namontovaný větráček, který chladil akorát z téhle vzdálenosti. Nesmělo to být jinak.

Dál už jsem se zbavoval jen neosobních věcí, ke kterým jsem neměl žádný vztah jako starých notebooků, nebo počítačů, které tu zanechal někdo známý se slovy: „zkus to opravit, přeinstalovat a když to nepůjde tak si ho nech“. Může se zdát, že šlo o důmyslné jednání z mé strany, ale opravdu ty stroje nestály za nic. 

Mnozí si můžete říct: „proč si to někomu nevěnoval, sběrateli na náhradní díly, by ti za to utrhli ruce…“ Věci se mají tak, že šlo hlavně o akci kulový blesk a navíc nemám ve svém okolí nikoho podobně trefeného sběratele starého šrotu, o kterém bych věděl. A v případě nějakých dohadů přes internet by nakonec došlo k tomu, že čím déle by mi to tu stálo, tak bych si je nakonec nechal 😀

V další informačce se zase mrknu na věci okolo her samotných. Takže pac a pusu, Váš Jonáš.

2 comments

    1. Hele, muselo to vše z domu. Prášilo se na to a léta to zabíralo místo. I ten můj prvotní komp jsem oplakal. Ale k čemu mi to bude, když vím, že se k nějakému zapojování nikdy nedostanu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *