Snail Bob 2: Tiny Troubles (2015)

Občas není vůbec na škodu si odpočnout u nějaké oddychové záležitosti. Upustit tak od světů agresivních stříleček, zombie apokalypsy nebo hrůz jakékoliv války. Když mě nedávno přepadla rýmička, hledal jsem nějakou hru, která by mou mysl rozptýlila od téhle zákeřné choroby. Když jsem hrál něco akčnějšího, potil jsem se za klávesnicí ještě více, než to obyčejně bývá. A tak jsem své kroky zamířil na Steam a v rámci Letního výprodeje tu pokoupil nějaké „menší“ hry.

Snail Bob 2 mi nebyl cizí. Už dříve jsem tuhle hříčku zahlédl v rámci tvorby AndyhoPG, který natáčel herní ukázky z neznámých her. A musím jen potvrdit pohodovou a nenáročnou hříčku, která se za Snailem Bobem skrývá. Podle všeho to vypadá, že se všechny ty malé epizodické hříčky z verzí internetového prohlížečů smrskly do jedné větší hry a ta poté byla umístěna na Steam.

Hra svým prostředím připomíná odlehčenou variantu Lost Vikings, kdy v každém levelu se musíte dostat se Snailem do Exitu. Jednotlivé levely nejsou velké, rozlohou jsou vždy na jednu obrazovku. Postupným průchodem hrou přibývají různé nové ovladatelné prvky a pomocníci, kteří pomohou Bobovi v dalším postupu.

Ovládání

Vraťme se však k začátku hry, která čítá čtyři samostatné kapitoly a tutoriál. V tutoriálu se naučíte ovládat Snail Boba za pomocí myši a několika příkazů. Můžete svou postavičku zastavit tak, že se schová do ulity, nebo ji jednoduše otočit aby své kroky (šnek a kroky?!) mířil doprava nebo doleva. Jde o to, že se tenhle nezbedník automaticky plazí sám od sebe. Nejlepší tedy je, když jej v úvodu zastavíte a porozhlédnete se po levelu.

Tohle vše je vlastě celé ovládání hry. Současně však lze ovládat také různé páky, přepínače nebo pomocníky, kteří se v daném lokálu právě nachází (Snail Bob umí ještě posouvat některé předměty nebo různá závaží). V každé úrovni lze také dobrovolně sbírat hvězdičky a jednotlivé dílky skládačky – není to povinné k dokončení úrovně. Ale právě hledání hvězd je to, co mě nenechalo klidným, catch’em all!

Vlastně je to prvek ve hře, který mě u hry nenásilně udržel tak dlouho (hlavně zimní svět). Protože jsem ten hráč, který všechno syslí od Minecraftu až po krádeže ve světě Skyrim. Takže i když jsem level dokončil, vracel jsem se zpět abych ty zpropadené stáry všecky našel. Jde o to, že mohou splývat s pozadím scenérie a nejsou hned tak viditelné. Mnohdy je to tak, jako v klasických Hidden object hrách – naprosto viditelná a přesto přehlédnutelná.

Tutoriál a kapitoly

Na začátku hry se zmocníme Snail Boba v tutoriálu. Ten je příjemně a vtipně pojatý tak, že se nacházíme v jeho lesní vile. Pryč jsou šnečí předsudky, že žijí jen ve své ulitě. Jsou to velcí magnáti a tajně ovládají svět! Při hraní úvodu je vtipné, když si uvědomím, že hlavní hrdina toho udělá doma víc než já 😀

V rámci prvních krůčků si osaháte základní prvky ve hře (vynášení odpadků – posouvání předmětů) a poté se otevře první kapitola ze čtyř. Jednotlivé kapitoly jsou hezky a tématicky pojaté. Na začátku je nastíněný příběh a pak hurá do hry (les, svět fantazie, ostrov nebo zimní prostředí). Ve hře se objeví i několik úsměvných momentů, třeba raketová zbraň a přitroublý úsměv šneka pomocníka a mnoho dalších. Zároveň jsou tu také vtipně pojaté odkazy na různé hry. Ať už jen v pozadí jako plakáty Half Life 3 (Bob jej zřejmě již dávno hraje – to by mou teorii o světovládě šneků vlastně potvrdilo), filmy Shrek, Maska, Ztraceni nebo Trosečník, jehož odkaz bude aktivním prvkem ve hře.

Hudba

Hra je příjemně ozvučená a hudba je vhodná. Na nervy vám poloze pouze tehdy, až se budete třeba v zimním světě snažit hledat všechny hvězdy (což zabere víc času). Potom velice rádi vypnete tuhle opakující se smyčku a ponecháte pouze zvuky. V případě rychlých průchodů a bez sbírání se bude jevit jako příjemná.

Nepřátelé

Mezi překážky k postupu do cílových dveří se budou stavět nejrůznější viditelné i skryté pasti. Metodou pokus omyl si je poprvé osaháte a pak už s nimi nebudete mít sebemenší problém. Poznáte tak jak věci okolo fungují. Různé potvory se pak vztahují tématicky k daným světům. V lese třeba pavouci, na ostrově domorodci atp.

Doplňky a Achievmenty

V průbehu hry se vám odemykají nová oblečení pro Boba, což jsem nepokládal za něco, co by mě přímo oslovilo. Těch oblečků je požehnaně a jejich výměnu jsem dělal sporadicky hlavně pro screeny, které se vám tady po okolí povalují. Ovšem díky nim můžete splnit řadu achievmentů.

Třeba je tu jedna úroveň, kdy se Bob chystá na koncert jedné zpěvačky a pokud se jej zúčastníte v oblečku Elvise, achievement je splněný. Celkem jich hra nabízí 27. Podobně jako u sběru hvězd jsem byl pečlivý i u nich, takže jsem hrdý hráč, jež dokončil Bobíkovo putování na 100%.

Hra je v češtině, má jednoduché ovládání, příjemný vizuál a je vhodná i pro nejmenší hráče, takže pro mě jasná volba! Navíc je na Steamu aktuálně za 0,99 euro. Dohrání celé hry mi trvalo něco kolem pěti hodin, tedy dva dny intenzivního hraní po příchodu domů z odpolední 😀

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *