Filmové tipy #6: Ať žije Django! (1968)

​Dnes se společně mrkneme na další z filmů, ve kterém působí můj oblíbený herec Terence Hill. Ve snímku Ať žije Django se však představí bez svého parťáka Buda Spencera. Na kvalitě to však vůbec neubírá. Každého to oslovit nemusí, ale já mám tyhle filmy rád. 

Vlevo David Barry a vpravo nespoutaný Django 🙂

Film začíná na radnici místního městečka a do funkce byl právě zvolen nový muž. Jmenuje se David Barry a místností, kde sedí dvě desítky přísedících, zní oslavný povyk a tleskot. Poté co všichni odchází, zůstáva tam na protest jeden muž z davu. Nenáviděným pohledem zamíří přímo do tváře Davida Barryho a rázně jej obviní, že volby vyhrál jen díky svým penězům a zlatu. Při odchodu ještě stihl vyřknout nějaké nesouhlasné věty a v místnosti tak zůstal David Barry sám se svým přítelem Djangem (Terence Hill).

Něco mi říká, že minimálně jeden z nich se jmenuje Ricky! 🙂

Vedli spolu debatu, která se spíše začala měnit v monolog Davida, který Djanga lákal do funkce. Bok po boku by prý byli neporazitelní. Django s díkem odmítl a šel si po svém. Pracoval totiž jako místní kat, který plnil funkci posledního trestu. Tam kde padlo obvinění a poté trest, tam byl Django, aby trestance pověsil na oprátce. Barry měl pro Djanga alespoň nějakou práci, převoz zlata dostavníkem. A ten se stal osudným. Zatímco dostavník zapadl do jámy a bylo nutné jeho kolo vyprostit, objevili se lupiči a postříleli posádku. Django šel k nedaleké řece nabrat vodu do vědra a když se vracel, zbloudilá kulka jej neminula, naštěstí jako jediný přežil. Ve voze zemřela i jeho žena. Jeden ze střelců se ještě vrátil a věnoval ji několik kulek navíc. V povzdálí se na kopci se zjevil Barry a kontroloval celou situaci. Pro Djanga to bylo utrpení a také utvrzení, že je Barry opravdu tím, za koho jej měl neznámý muž na radnici. 

Nepij pořád tu kukuřičnou břečku, dej si alkohol!

Uplyne dlouhých pět let. Stále mizí dodávky zlata. Nikdo nic nevypátral, nikdo nic neví. Ovšem Django ví až moc dobře o co tu jde a své plány na pomstu má promyšlené do detailu. Nadále pracuje jako kat, každého zločince pověsí a tělo nechá viset až do noci, jako odstrašující případ pro páchání zločinů. V noci se pak odebírá pomalou jízdou na koni městečky, kde postupně umrlce odřezává z šibenic. Následně je řádně pohřbí na nejbližším hřbitově. Přesně takhle to pro oko veřejnosti má vypadat. Ovšem nikdo z okolí netuší co se děje skutečně. Django totiž před popravou navštěvuje vězně v cele, kde jim dá poslední pomazání a připraví ho k přežití.

Garcia v plné polní.

Opravdu neblábolím. Django jim obléká speciální nárameník s hákem, který je lehce přehlédnutelný, ale oběšená oběť bez oděrek přežije. V noci je pak vyzvedavá a pouští na svobodu. Zachráněné oběti mu jsou poté dlužníky. Pro okolí mrtví, duchové, takže se nesmí objevovat na veřejnosti. Během pěti let zachrání Django dostatečný počet pistolníků k tomu, aby mohl s jejich dopomocí pomstít smrt své ženy a definitivně tak potrestat Davida Barryho za jeho prohřešky. 

Django, v pozadí Garcia a okolo zachránění muži před popravou.

Barryho obliba ve zlatě neznala konců. Měl zálusk na další dodávku, kterou tentokrát převážel vlak. Django o ní už věděl. Měl v plánu vyloupit vlak o stanoviště dříve, než Barryho banda. Jenže co čert nechtěl, situace se začala komplikovat. Lidem se nezavděčíte, i když je doslova z oprátky sundáte. Vidina zlata tak pomátla jednoho ze zachráněných – indiána Garciu, který už nechtěl žít tak jak žil předtím a otročit. Navíc jeho ženu se chystali pověsit za napomáhání manželi. Naštěstí v neštěstí se do toho zapojil Django… tradičně neprozradím na závěr vše abych vám případně nevyzradil z filmu úplně vše.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *