Filmové tipy #4: Atomové gymnázium (1986)

„Dámy a pánové, přistupte blíže a pojďte se podívat na to, co jste dosud vy ani vaše robátka neviděli. Přiveďte babičku, tetu, dědu a nevlastní rodiče ať kolosální jízda může začít!“ Takhle nějak si představuju Lloyda Kaufmana, tvůrce Toxického mstitele, jak při premiérách svých filmů láká diváky do kinosálů 🙂 Kaufman stojí za Troma Movies, což jsou zcela záměrně béčkové filmy. Pokud jste běžný konzument filmů co vám televize nabízí, pak vězte, že u Troma Movies budete vždy překvapeni, udivení ba i šokováni! Ve filmech uvidíte, co jste ještě neviděli. Ironie, vtip, nějaký ten gore efekt z let osmdesátých a spoustu dalších šíleností vedených s nadsázkou a humorem.

Dnes si něco ublinkneme o filmu Atomové gymnázium. Na film mohli koukat lidé v roce 1986 a snímek byl v lecčem podobný jako jeho předchůdce Toxický mstitel, o kterým si povíme zase někdy příště (vznikl v roce 1984 a stal se maskotem a vlajkovou loďí celé Tromy). Celý děj se odehrává v městečku Tromaville. Klidná větší víska se může honosit velkou atomovou elektrárnou a nedaleko od ní je proslulé gymnázium. Jednoho krásného sluníčkového dne se v elektrárně stane nehoda a začne tu unikat radioaktivní voda do půdy. Když se to pracovníci dozví, ihned kontaktují nejvyšší hlavu v podniku a chtějí okamžitou evakuaci budov v okoli, včetně gymnázia. Jenže pokud jste na dobře placeném místě, máte svoji kancelář a hrajete si na zodpovědného šéfa, musíte tenhle průser samozřejmě zamést pod koberec, to dá rozum.

Pohled na gymnázium v plné kráse. V pozadí se tyčí komíny elektrárny.

A tak se vše ututlá a viditelné úniky radiace zlikvidují. Navenek je vše v naprostém pořádku. Ovšem radiace pronikla do spodních vod a to je nemilé. První nakažený v gymnáziu na sebe nenechá dlouho čekat a radiace ovlivní chování i místní skupinky studentů, kteří byli premianti. Ze dne na den se z nich stávají velcí a otupělí rebelové. Jejich zjevné vyobrazení je tak trošku typický jev Tromy. Prostě nadsázka a absurdita na jednom místě. Po okolí tohoto článku se budou potulovat nějaké screeny z filmu, tak se můžete přesvědčit sami 🙂 Ze studentíků se tak stanou neudržitelní kreténi. Teda terorizující gang Cretins, kdy už název vystihuje, že si z toho autoři dělají regulérní prdel 🙂 Holt se to na gymnáziu kretény jen hemží…ehm 😀

Šéfík nám ve funkci pořádně nakynul, jako bochánek.

Když je vašim životním stylem neřízená rebélie, je jasné, že se žádnými pravidly řídit nebudete. Terorizování okolí a vytěsnění slova autorita ze slovníku, to je váš nynější života směr. A tak ovládáte školní chodby, včetně záchodků, kanceláří, sklepů a tělocvičen pomocí strachu. Svůj vliv šíříte i do sféry obchodu, když se vám podaří prodávat – vnucovat – trávu, která rostla na půdě elektrárny, takže nevědomky šíříte radioaktivní spad po celém gymnáziu. A dojde i naloupení kabelek mimo půdu školy! 😀

Část bývalích elit a nyní ošklivých jelit. Ten na levo dlouho konkuroval dívkám ve velikosti prsou.

To je opět takový můj hrubý nástřel děje, který na vás čeká. Mimo to se podíváte také na párty v bikinách, kde měl chvíli největší prsa jeden muž v záběru, takže jsem si myslel, že vnadné a bujaré ženy se už do rozpočtu nevešly. Ovšem s prvníma „dudlíkama“ venku jsem pookřál a sem tam už měl tenhle týpek slušnou konkurenci. Koukal jsem na dabovanou verzi nevalné kvality, kde se místy překrývala stopa anglická (ztlumená) a do toho zněl český dabing. Dělo se to spíš u scének, kde se nemluvilo a docházelo třeba k rvačce. Takže české hekání netrefujíce se přesně do správných okamžiků jakoby nechtěně navodilo ještě větší nadsázku. 

A na závěr, jeden dobrák od kosti. „Polib mi prdel, starochu!“

K podbarvéní osmdesátek hraje dost často v pozadí dobová hudba, která se mi líbí a mám pro ni zřejmě slabost. U Troma filmů je třeba sledovat film bedlivě i mezi řádky. Nepřijdete tak o pár menších detailů, které si ze sebe dělají srandu. Namátkou scénka, kdy pracovníci z továrny jeden po druhém umírají na radiaci a jeden z nich upadne na bezdomovce, kterého probudi a ten mu v naprosté pohodě gestem nabídne loka ze své flašky jakoby se nechumelilo. V závěru dojde také na odkaz na film Četa, který vyšel v únoru roku 1986 a Atomové gymnázium až v prosinci téhož roku.

 

Ochutnávka jedné ze skladeb z filmu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *