Filmové tipy #2: Attack of the Killer Tomatoes! (1978)

Obecně mám rád filmy z let osmdesátých a sedmdesátých. Těžko říct, proč mě spousta filmů z této doby baví, když jsem ještě nebyl ani na světě. Tudíž nostalgickou roli z doby mého mládí lze zcela jistě vyloučit. V těchle letech vznikalo spoustu zajímavých titulů. Hlavně přišel velký boom béčkových hororů. Tedy hororů, který si ze sebe dělají regulérní prdel. Když se stručně vrátím ještě více zpátky v čase tak  60. letech byly na pořadu doby hlavně horory tajemné, s minimem umělé krve. Padesátá léta patřila gigantickým příšerám – přerostlému hmyzu, Godzillám a všelijakým dalším potvorám. O desítku let zpátky zase kralovaly hororům Frankensteinové, Drákulové a jim podobní. Horor jako takový se stále vyvíjel a vyvíjí. Osobně mezi mou topku podžánrů patří právě komediální horory a ty, které svým tajemnem vyděsí daleko více a to bez použití jediné kapky krve (Provaz od Hitchcocka, z nových filmů třeba Záhada Blair Witch). Ale zpět do roku 1978.

Attack of the Killer Tomatoes není pro leckoho ani zábavný, ale nadsázka a humor číší z každé scénky. Na začátku filmu běží titulky, kde se vzpomíná na film Ptáci od Hitchcocka.

„V roce 1963 natočil Alfred Hitchcock film ptáci, lidé se smáli.“ zněl hlas vypravěče. „Po deseti letech, kdy skutečně zaútočilo hejno černých ptáků na jedno z měst se už lidé nesmáli…“

Ve skutečnosti se tehdy lidé nesmáli ani při filmu. Horor ptáci děsil, na tehdejší dobu nebývale tísnivou atmosférou. Přesně tak, jak to tehdy uměl právě Alfred Hitchcock, mistr hororu, nejlépe.

Dnes nakoukneme pod pokličku filmu Attack of the Killer Tomatoes! Film spatřil světlo světa v roce 1978. Má vzpomínka na první setkání s ním je velice mlhavá. Ale s nejvyšší pravděpodobností jsem ho viděl úplně poprvé na vypůjčené VHS-ce. Jak už název napovídá, tenhle film pojednává o masivním útoku vraždících rajčat. To vše pod taktovkou režiséra Johna De Bella, který spáchal ještě několik pokračování. 

Příběh začíná nenápadnou vraždou. V jednom bytě je zavražděna žena. Leží v kuchyni na podlaze, nehnuta. Nikde žádné otisky, žádné stopy. Jen rajčatová šťáva. Vypadá to zdánlivě nenápadně, ale v další domácnosti je nalezen mrtev muž, který naposledy vydechne po vypití rajčatového džusu. Lidem začíná docházet, že mají co dočinění s vražednými rajčaty, které podnikají vražednou výpravu proti lidskému pokolení. Útoky se stupňují. Na ulici byl sežrán místní chlapec Timy gigantickým rajčetem a společnst povolala do boje armádu a vojenskou techniku. Poté co byl rajčetem sestřelen vrtulník, došlo vládě, že je problém opravdu velký. Nepomáhaly totiž ani zbraně a ani chemické postřiky.

Došlo tedy k mimořádnému zasedání. Doktor Morris spolu s doktorem Fujimem Nokitofou zasvětí ostatní pomazané hlavy do problému s rajčaty a navíc představí své plány, jak se s nimi vypořádat. Tahle scénka se povedla ve všech směrech. Zasedání je ve velice ztísněné místnosti a tak každý, kdo chce něco předvést u tabule, musí lézt zcela neprofesionálně přes stůl a při své cestě kope ostatní. Doktor Nokitofa, který své asijské kořeny nezapře, je dabován zcela amerikanistickým hlubokým hlasem, což je naprosto geniální. Dovedu si představit, jak by tenhle vtip totálně zabil český dabing.

Dr. F.Nokitofa opravuje u jednacího stolu jednoho kolegy, který zaměnil rajče za zeleninu: „Technicky vzato, rajčata jsou KURVY!“ Načež je hned opravován dalším přísedícím: „…on myslel OVOCE…ehm..“

Když předvádí oba doktoři svého robota, napůl člověka, nevzbudí u ostatních pohlavárů příliš obdivu a tak se do hry dostává speciální tým pod taktovkou Masona Dixona. Tahle jednotka je složena z mistra převleků, sportovkyně, potapěče (který za všech okolností chodí i po souši v potapščské výbavě) a v neposlední řadě z parašutisty (Finletter), který se svým padákem spí i v posteli. Do hry přichází také novinářka Lois Fairchildová, která mi svým vzhledem trošku připomínala sestru seriálového Dextera. A pořádná zápletka může začít! 🙂

 Celý film je doprovázen všudypřítomným radiovým vysíláním, které geniálně doplńuje spoustu scének filmu a vytváří komediální kolorit. V rádiu zazní několikrát veliký hudební hit „Puberty Love“, který bude mít zajímavou roli v dalším ději filmu.

Rádio: „…přerušujeme vysílání kvůli další informaci. Neznámý muž byl dnes odpoledne snězen rajčetem v chlebíčku.“

Mason Dixon na agenta parašutisty, který staví stan uprostřed rušné americké ulice velkoměsta: „Co to děláte? Tohle není dobré místo k táboření. Nebudete přece tábořit na chodníku! Vidíte tu budovu? To je hotel!“ dořekl rozhořčeně Dixon. Agent Finletter mu odvětil: „Aha…, takže nebude táboráček??….hm… To teda nevím, co bude dělat s tímhle pytlíkem Marshmallows!!“

Mistr převleků pod taktovkou Dixona se infiltroval do tábora rajčat. Převlékl se za obrovské rajče a u táboráku vyzvídal. Docela se mu podařilo sebe sama utajit, až do doby, kdy pronesl: „… ta bageta je suchá… nemáte někdo trošku kečupu?“

Celkově vzato, je třeba tenhle film brát přesně tak, jaký je. S humorem a nadsázkou. Možná to nebude váš šálek kávy, možná vás odradí už rok vydání filmu, nebo se také možná do filmu zamilujete a pobavíte se u něj. Vše je jen na vás. Cílem mých filmových tipů je Vám představit filmy, které nemusíte znát, ale byla by škoda jim nedat šanci.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *