FIFA 1998 turnaj

I přes porážku v zvěrečném duelu kvalifikační skupiny se Česko na turnaj probojovalo. Los byl víceméně velmi příznivý. Na šampionátu ve skupině 6 narazí český výběr na Ghanu, Austrálií a Kambodžu. Česko má tedy určitě šanci na postup. Úvodním soupeřem byla Ghana.

Utkání Česko nezačalo dobře a po ztrátě míče ve středu hřiště se až do vápna protancoval Yeboah a v 8.minutě trošku se štěstím dostal Ghanu do vedení 0:1. Neuplynulo moc času a aktivní Česko po standartce vyrovnalo. V 11.minutě byl faulován na pravém křídle Nedvěd. Po standartce zakroutil míč do vápna Němec, kde si Skuhravý zpracoval míč a propálil vše – 1:1. Od 14. minuty museli Češi zkousnout tvrdý verdikt za červenou kartu Horňáka a hráli v deseti. Po špatném odkopu se Ghana dostala lehce do vedení 2:1. Češi měli poté spoustu vyložených šancí.

V 33. minutě Poborského sólo přes půl hřiště skončilo na noze posledního beka ve vápně, v 34. minutě mínula Nedvědova přízemní střela jen kousek levou tyč. Na hřišti se přestalo pískat a byly k vidění velmi ostré fauly. V 44.minutě byl ve vápně nekompromisně sestřelen Šmicer, ale hra plynula dál. Ve 49.minutě zakončoval český ťukec opět aktivní Šmicer, ale střele chybělo kousek, minula levou spojnici tyče. V 51.minutě po několika střelách zastavených obránci Ghany se u míče ocitl na malém vápně před zívající prázdnou bránou Skuhravý, jeho střelu stihl obránce zblokovat.

V 66.minutě přiťukl centr patičkou Šmicer na osamoceného Poborského, ale jeho bombu brankář vykryl. Češi si vytvářeli velký tlak, ale v kýženém okamžiku zakončení byli buď pokryti nebo hlavně faulováni, leč sudí ponechal volný metr. Jenže v závěru se mu zápas vymkl z rukou. Když byl obrán o míč hráč Ghany, okamžitě pískal faul. Sestřelení českých zakončujících útočníků na hranici vápna však pískl sporadicky. A tak když po jedné standartce Ghany zvýšil po nádherné rybičce hlavou v 79. minutě Pele na 1:3. Ruply Čechům nervy. Obzvlášť když byl do hry před třetí inkasovanou brankou poslán další ofenzivní hráč. Postupně byli tak vykartováni Řepka se Suchopárekem za nesportovní chování.

World Cup – Skupina 6
Česká republika – Ghana 1:3 (1:2)
G: 11. Skuhravý – 8. Yeboah, 25. Addo, 79. Pele.

Hvězda zápasu: -. Červené karty: 3:0 (14. Horňák, 90. Řepka, 90. Suchopárek). Žluté karty: 1:1 (45. Addo, 84. Suchopárek).

Střely: 12:13. Střely na bránu: 9:13. Fauly: 8:3 Držení míče: 46% – 54% Datum: 15.6.1998

Česko: Kouba – Kadlec, Látal, Suchopárek, Horňák – Řepka, Poborský, Nedvěd, Němec – Skuhravý, Šmicer.

Ghana: Addo – Doddo, Amankwah, Asare, Kuffour – Saba, Addo, Archeampong, Ahinful – Yeboah, Pele.

Průběžná tabulka – skupina 6
pořadí zápasy výhry remízy prohry skore body

1. Kambodža 2 2 0 0 5:3 6
2. Ghana 2 1 0 1 6:5 3
3. Austrálie 1 0 0 1 0:1 0
4. Česká rapublika 1 0 0 1 1:3 0

Po emočně vypjatém duelu s Ghanou se český tým musel dát do pořádku. V nadcházejícím duelu s Austrálií muselo vyhrát. Disciplína musela být základem pro dobrý výsledek. Navíc se do hry dostali hráči z lavičky, kteří nahradili vykartované spoluhráče. V prvním poločase byl duel hodně nervózní. Oba týmy stříleli jen sporadicky z dálky, nikdo nechtěl udělat chybu.

V 22.minutě spálil obrovskou šanci, která vybočovala z jinak opatrného poločasu, Šmicer. V 45.minutě urval Skuhravý z nenápadné akce poločasové vedení 1:0. V druhé půli Australané otevřeli hru a to byl mlýn na české protiútoky. Na 2:0 zvyšoval po přízemní přihrávce střelou z velkého vápna Poborský. Na 3:0 zvyšoval Šmicer. Po výkopu brankáře Kouby se ujal míče a unikl obraně, přihrál na sprintujícího spoluhráče Skuhravého, ten ranou orazí tyč a Šmicer dorazil míč do sítě. Sólo Nedvěda v 64.minutě přivedlo další branku a bylo to 4:0. V 66.minutě, po zpětné příhře obránce na brankáře, se Kouba ukopl a míč ke překvapení všech skončil v bráně – 4:1.

Jenže české ofenzivě hrála do karet otevřená hra Austrálie. Individuálně se po 360° otočce kolem hráče obtočil Nedvěd a střelu namířil podél tzv. stojné nohy brankáře – 5:1. Totální kombinací ofenzívy zvýšil Skuhravý druhým gólem v utkání na 6:1. Australané ale i tak kousali a měli několik šancí. Nakonec po standartce snížili na 6:2. Jenže v nastaveném čase utkání vytáhl ze své kopačky Skuhravý další tři branky a Austrálie se sesypala. Češi slavili vysoké vítězství, kterému by po poločase málokdo věřil.

Česká republika – Austrálie 9:2 (1:0)
G: 45., 83., 90., 90. a 90. Skuhravý, 52. Poborský, 61. Šmicer, 64. Nedvěd, – 66. Kouba (vlastňák), 87. Zelic.

Hvězda zápasu: Skuhravý. Červené karty: -. Žluté karty: 1:2 (10. Kadlec – 73. Lazaridis, 90. Horvath).

Česko: Kouba – Kadlec, Látal, Kubík, Novotný – Hromádko, Poborský, Nedvěd, Němec – Skuhravý, Šmicer.

Austrálie: Bosnich – Durakovic, Horvat, Okon, Bove – Wade, Moore, Slater, Lazaridis – Zelic, Vidmar.

2. Ghana 3 1 1 1 8:7 4
3. Česká republika 2 1 0 1 10:5 3
4. Austrálie 3 0 1 2 4:12 1

Ghana ve svém posledním zápase ve skupině naštěstí jen remizovala s Austrálií 0:0 a tak jbyl postup jen a pouze na českých kopačkách. Případná remíza s Kambodžou by nic neřešila a postoupila by Ghana. Jen výhra měla zajistit pokračování české stopy na turnaji.

Utkání ovlivnil úvod, když se po centru z pravého křídla radoval z branky hlavou Nedvěd – 1:0. Brankář soupeře totiž vyloženě centr podcenil a podběhl ho. Totožnou situací, ale až ve 22.minutě, vedlo Česko Šmicerovou hlavičkou 2:0. Golman Kambodže měl za sebou už druhou slabší chvilku. Po druhé brance se Kambodža odhodlala k ofenzivě a velmi dobře se po individuálních akcích prosazovala zkrz střed hřiště české defenzívy.

V této části utkání rozhodčí neodpískal spoustu faulů českých hráčů. Částečně tak vrátil satisfakci z utkání s Ghanou. Jenže Kambodža byla i nadále nebezpečná a po jenom z mála odpískaných faulů se po standartce konečně prosadila – 2:1. Zlom v utkání přišel v 36.minutě. Na hranici vápna rozehranou standartku zakončil se štěstím netradiční střelec Hromádko – 3:1. Po poločase definitivní tečku za postupem udělal Skuhravý s Nedvědem – 5:1.

Česká republika – Kambodža 5:1 (3:1)
G: 2. a 63. Nedvěd, 22. Šmicer, 36. Hromádko, 49. Skuhravý – 29. Suvannara.

Hvězda zápasu: Kouba. Červené karty: -. Žluté karty: 2:3 (16. Šmicer, 45. Kubik – 33. Mony, 45. Pech Kiri, 77. Savong, 89. Arunreath).

Střely: 16:11. Střely na bránu: 12:11. Fauly: 6:5. Držení míče: 54% – 46% Datum: -.1996

Kambodža: Bunthon – Mony, Bonrath, Samcnay, Him, Savong – Pech Kiri, Mosavang – Arunreath – Suvannara, Maline.

Konečná tabulka – skupina 6

1. Česká republika 3 2 0 1 15:6 6
2. Kambodža 3 2 0 1 6:8 6
3. Ghana 3 1 1 1 8:7 4

Los zůstal přívětivý i do osmifinále. Zatímco ve skupině druhá Kambodža skončila pouť turnajem na Holandsku, Česko čekalo Bulharsko. I soupeř z kvalifikace na turnaj Španělsko zůstal stát před branami čtvrtfinále. Stopku jim vystavila Brazílie. Ale zpět k českému týmu.

Zpočátku se oba týmy oťukávaly. Na nervy divákům zahrála nejistá kombinace českých obránců s brankářem Koubou ve vápně. Naštěsi míč vykopl z malého vápna pryč Suchopárek. Jenže tohle zmatkování nebylo poslední a tak se Bulharsko dostalo v nastaveném čase na konci první půle do vedení 1:0. Bulharsko vlétlo do druhé půle s chutí a Kouba vytáhl z rukávů neskutečné zákroky a držel Česku naději. Tu přetavil ve vyrovnání v 72.minutě Nedvěd, když proměnil vymodlenou penaltu. Jenže v 80.minutě už vedlo Bulharsko podruhé v utkání a podruhé se trefil Kostadinov.

Česko přestalo hrát 4-4-2 a laborovalo s rozestavením podle situace na hřišti z 3-5-2 na 4-3-3. V samotném závěru se ale vtátilo ke klasice a systém 4-4-2 vykřesal v infarktovém závěru vyrovnání. Pravděpodobně poslední akce před závěrečným hvizdem. Poborský zatáhl míč po křídle do útoku, u rohového praporku si obhodil obránce a ve vápně našel Nedvěda, který zachoval klidnou hlavu a přesbnou střelou vyrovnal. Rozhodčí ihned ukončil základní hrací dobu a bylo jasné, že o vítězi rozhodne zlatý gól nebo penalty. Do prodloužení vstoupil na hřiště místo Šmicera Berger a ve své první velké šanci prostřelil z bližší tyče brankáře Mikhailova střelou mezi nohy.

World Cup – Osmifinále
Bulharsko – Česká republika 2:3pr. (1:0)
G: 45. a 80. Kostadinov – 72. a 90. Nedvěd, 96. Berger.

Hvězda zápasu: Kostadinov. Červené karty: 1:0 (90. Balakov). Žluté karty: 0:1 (53.Kubík).

Střely: 11:12. Střely na bránu: 11:10. Fauly: 5:6. Držení míče: Datum: 28.6.1998.

Bulharsko: Mikhailov – Ivanov, Kremenliev, Guincheu, Houbtcheu – Borimirov, Balakov, Letchkov, Petkov – Penev, Kostadinov.

Česko: Kouba – Kadlec, Látal, Kubík, Novotný – Hromádko, Poborský, Nedvěd, Němec – Skuhravý, Šmicer (91.Berger).

Zápasy Osmifinále:

Portugalsko – Rumunsko 2:3 Rusko – Itálie 4:3
Holandsko – Kambodža 2:1 Francie – Lotyšsko 4:1
Brazílie – Španělsko 1:0 Kolumbie – USA 1:0
Bulharsko – Česká republika 2:3p Argentina – Polsko 1:0

Na český tým čekala první obrovská překážka extra třídy – Holandsko. To vyhrálo základní skupinu před druhým Bulharskem, třetí Bosnou a Hercegovinou a posledním Lichtenštejnskem (překvapení kvalifikace). Holandsko na nic nečekalo a hned ve 2.minutě zkoušel Koubovu pozornost slušnou střelou ze střední vzdálenosti Overmars.

Stejný hráč už v 9.minutě poslal tulipány do vedení. Po centru do vápana mu spoluhráč sklepl míč a Overmars z první překonal Koubu – 1:0. Poborského únik skončil faulem a z následné nepovedené standartky se mále do protiútoku prodral Kluivert. K první šanci Česka se dostal až v 22.miutě Němec. Jeho střelu Van der Sar chytl. Pak dobře zakombinoval dvojice Šmicer-Poborský ale vše skončilo nepovedeným centrem. Po chvíli motal ve vápně tulipánu Poborský jednoho obránce za druhým, ale byl sražen. Z protiútoku pak holanďané Bergkampem zvýšili vedení na 2:0. V 37.minutě trestuhodně odkopl míč do tribun na vápně Němec.

Ve 43.minutě ho nahradil Berger. Z dalšího protíútoku nejistě vyrazil střelu Bergkampa ze střední vzdálenosti Kouba. Holandská síla byla znát. V závěru půle hlavičkoval nad Kluivert. V 45.minutě střídalo Holandsko Jonka (žk) za Stama. Český národní tým po půli změnil systém na 3-5-2. Ovoce to neslo ihned po rozehrání poločasu. Skuhravý se obtočil kolem tří obránců a nedal brankáři šanci – 2:1. Dlouhým nákopem Kouby unikal Skuhravý v 49.minutě sám. Míč nepochopitelně odpálil do tribun. Holandsko si začalo s míčem pohrávat a i ve vápně volilo spíš kombinaci "do kuchyně" než střelu. Český tým tak viděl šanci dlouhými nákopy na Šmicera se Skuhravým. Šanci k tomu vybídlo i vyloučení F.DeBoera. Od 73.minuty přešel tým na systém 3-5-2, který střídal podle situace styl 3-4-3. Trenér vytáhl opět žolíka. Stejně jako s Bulharskem to byl Berger, dnes to byl Kuka.

V 87.minutě dokázal přesnou trefou ve vápně poslat český tým do prodloužení. Modlou mohl být Kuka v 90.minutě. Běžel sám stíhán obránci na brankáře ale místo střely volil přihrávku na obsazeného Šmicera. V poslední šanci základní hrací doby dokázal ještě Skuhravý zazdít tutovku odkopem míče na tribunu. V prodloužení mělo mírně navrch Holandsko. Oba týmy měli velké šance i ze standartek na hranici vápna. Skvělými zákroky se ukázali oba brankáři. Když ani druhé prodloužení neznalo vítěze, musely o postupujícím rozhodnout penalty. Ty lépe začalo Česko. Skuhravý dal. Hned první penaltu tulipánu Kouba vychytal. Před poslední pátou dvojicí zahodil penaltu Šmicer, když netrefil bránu a soupeř srovnal. V šesté dvojici nedal gól nikdo, v sedmé oba týmy proměnily. Následně holanďané trestuhodně přestřelili a český tým mohl začít slavit postup do semifinále, kde na ně čeká soupeř astronomických kvalit – Brazílie

World Cup – Čtvrtfinále
Holandsko – Česká republika 2:2, 5:6pen. (2:0,0:0)
G: 9. Overmars, 35. Bergkamp – 47. Skuhravý, 87.Kuka.

Hvězda zápasu: Kouba. Červené karty: 2:0 (72.F.DeBoer, 120.Bergkamp). Žluté karty: 2:3 (13.Šmicer, 48.Skuhravý, 114.Kuka – 17.Seedorf, 45.Jonk).

Střely: 18:13. Střely na bránu: 17:10. Fauly: 4:8. Držení míče: 57% – 43% Datum: 3.8.1998.

Holandsko: Van der Sar – Reiziger, Jonk (45.Stam), Blind, F.De Boer – R.De Boer, Seedorf, Overmars, Winter – Bergkamp, Kluivert.

Česko: Kouba – Kadlec, Látal, Suchopárek, Novotný – Hromádko, Poborský, Nedvěd, Němec (75.Kuka) – Skuhravý, Šmicer.

Zápasy Čtvrtfinále:

Rumunsko – Brazílie 1:2 Rusko – Francie 4:5
Holandsko – Česká republika 2:3pen. Kolumbie – Argentina 1:2

Češi podali nejlepší výkon na celém turnaji. Kompaktní obrana, záloha i útok. K tomu všemu skvělý životní výkon berankáře Kouby. A máme tu vítězství nad Brazílií 3:0! Nečekané vítězství se nerodilo lehce. V 5.minutě jako první test brankáře provedl Poborský. V 8.minutě vedla krásná učebnicová klička do púrotipohybu ke gólu Bergera – 0:1. Po první brance však převzala iniciativu Brazílie. Skvělá česká obrana držela brazilské hračičky za hrabnicí Koubova vápna. Až v 26.minutě ho prolomil Ronaldo a vlétl do brankářského území tak rychle, že to obrana s teží stihla postřehnout.

Jenže výtečnou střelu dokázal ještě lepším zákrokem zlikvidovat Kouba. Míč vyrazil špičkou rukavice ven z vápna. Po této ojedinělé šanci tančili Brazilci Sambu pouze na hranici velkého vápna. Teprve až v 43.minutě se opět Ronaldo po nádherném nákopu dostal za obranu. Kouba skvěle přečetl situaci, vyběhl a zlikvidoval brazilské naděje na vyrovnání do poločasu. Po půli raději Berger střídal, měl žlutou kartu a tak ho nahradil Kuka. V 50.minutě se před vápnem brankáře Zettiho objevil Látal. Dostal se k míči a vyběhnuvšího brankáře ošálil nádhernou střelou jako zkušený kanoýr. Češi vedli 0:2.

V 53.minutě pokračoval v přehlídce nádherných branek Kuka, který dorazil nádherný lob přes brankáře do prázdné sítě 0:3. Snové vedení nad Brazílií. Kanárci zbraně neskládali a v 59.minutě při samostatném úniku Ronalda neodpískal sudí jasný faul na červenou kartu vracejícímu se obránci. V 68.minutě nastřelil Kuka po chytré kombinaci se spoluhráči spojnici. Závěrečný drtivý tlak Brazilců likvidoval brankář Kouba s ledovým klidem. V 82.minutě lapil Ronaldův únik, v 87.minutě chytl nádhernou střelu Romária z vápna a v 89.minutě vychytal standartku kopanou na hanici vápna. Češi postoupili do finále! Teď už budou jen čekat na výsledek druhého semifinálového duelu mezi Francií a Argentinou.

World Cup – Semifinále
Brazílie – Česká republika 0:3 (0:1)
G: 8. Berger, 50. Látal, 54. Kuka.

Hvězda zápasu: Kouba. Červené karty: 0:0. Žluté karty: 2:2 (46.Dunga, 72.Roberto Carlos – 45. Berger, 62. Kuka).

Střely: 13:17. Střely na bránu: 13:14. Fauly: 3:4. Držení míče: 43% – 57%. Datum: 7.7.1998

Brazílie: Zetti – Dunga (54.Ze Maria), Cruz, Robero Carlos, Baiano – Bebeto, Juninho, Denilson, Rivaldo – Romario, Ronaldo.

Česko: Kouba – Kadlec, Látal, Kubík, Novotný – Hromádko, Poborský, Nedvěd, Němec – Skuhravý, Berger (46.Kuka).

Zápasy Semifinále:

Brazílie – Česká republika 0:3 Francie – Argentina 2:1

Kdoby to čekal, že Česko bude hrát na šampionátu finále? Když v úvodu turnaje vystřízlivěli fanoušci po porážce z Ghanou, jejich eufórie se zvedala s dalšími vítězstvími. Nervy drásající osmifinále i čtvrtfinále nebylo pro fotbalové fanoušky se slabým srdcem. Je Česko ve finále zaslouženě? V kvalifikaci nestačilo pouze na Španělsko, se kterým obě utkání prohálo. Po porážce s Ghanou na turnaji to vypadalo, že na silnější soupeře nestačí. Jenže příznivému losu skupin šlo naproti a ve vyřazovacích bojích smetlo Bulharsko, ofenzivně silné Holandsko, Brazilcům nedovolili ani branku a teď je čekala silná domácí Francie.

Už v 8.minutě dal o sobě střelou vědět Zidane. V 15.minutě, po vcelku nenápadné akci a centru z křídla, střílí hlavou Poborský první branku zápasu 1:0. V 17.minutě vypálil nebezpečnou ránu ze střední vzdálenosti Nedvěd. Zdal se být při chuti. Jeho pumelici brankář chytl. V 29.minutě nádherně pokryl Karembeua Látal. Kdyby tak neučinil běžel by francouzský záložník sám na Koubu. Takhle nejen, že neprošel přes Látala, ale obrán o míč zůstal ležet na zemi a český obránce vyvezl míč dopředu. V 32.minutě vychytal Kouba po centru na malém vápně střelu Dugarryho. Mohlo být vyrovnáno ale nebylo.

V 34.minutě zvýšil vedení Nedvěd. S velkou chutí hrající záložník proměnil pokutový kop, který sám svojí aktivitou ve vápně zařídil 2:0. V 46.minutě šel ze hřiště Zidane. K překvapení všech ho nahradil Loko. Jakoby se trenér obával druhé žluté karty a oslabení týmu o jednoho hráče. Vlastně tak oslabil tým o hvězdného záložníka rovnou. V 46.minutě, akcí vedenou přes Loka, nastřelil český tým tyč. Následné dorážky brankář Lama se štěstím vyrazil z vápna. V 50.minutě zůstal nepokrytý Djorkaeff na zadní tyči. Po centru z křídla si míč zpracoval a snížil na 2:1.

Francie se svými výpady dostávala často k vápnu ale v konečné fázi nedokázali míč dostat jakkoli na Koubu. A tak v 61.minutě přišla těžká rána do řad Galského kohouta. V protiútoku přečíslilo Česko francouzské řady a po kombinacích na jeden dotyk zvýšil Skuhravý vedení na 3:1. A bylo rozhodnuto. Rozhodčí přestal pískat drsné zákroky a tak jich na obou stranách bylo k vidění dostatek. V 71.minutě minul Němec o půl metru zadní tyč brankáře Lamy. V 81.minutě zasadil ko ránu Šmicer a dalo se říci, že bylo o mistru rozhodnuto. Francie se i tak snažila snížit. V rozmezí 87.- 89. minuty uzavřel finálové utkání dalšími výbornými zákroky Kouba. Vychytal dva samostatné úniky a jednu střel z vápna. V nastaveném čase ukončil Galskému kohoutu trápení Skuhravý a svět má nového mistra! Česká republika porazila ve finále domácí Francii 5:1!

Česká republika – Francie 5:1 (2:0)
G: 15. Poborský, 34. Nedvěd, 61.a 90. Skuhravý, 81. Šmicer – 49. Djorkaeff.

Hvězda zápasu: Kouba. Červené karty: 0:0. Žluté karty: 0:1 (44.Zidane).

Francie: Lama – Blanc, Angloma, Thuram, Lizarazu – Deschamps, Zidane (46.Loko), Desailly, Karembeu – Dugarry, Djorkaeff.