Between Heaven and Hell (2006)

Celý příběh se točí o zamilovaném páru Vince a Anny. Oba si na cestě za rodiči Anny udělali krátkou zastávku u silnice, kde si sedli do trávy a do stromu vyrývali své iniciály. Mezitím se Vince cítí velmi nervózní, protože si myslí, že není dobrou partií pro Annu. Obává se, že u rodičů neuspěje, když jeho životopis čítá nedokončenou vysokou školu a jeho oslnivou práci v místním obchoďáku ve firmě EB Games. V tu ránu se začalo smrákat a bylo vidět, že se blíží bouřka. Z ničeho nic se bleskurychle vyřítilo auto ze silnice a oba je srazilo. Po několika hodinách se Vince u stromu probouzí. Chvíli mu trvá, než se zorientuje. Kouká okolo, ale svoji partnerku nikde nevidí. Vydá se ji tedy hledat.

Vince se ještě jednou porozhlídne po okolí, když najednou uvidí malá podivná a démoncká stvoření, která ho začínou pronásledovat. Okamžitě se je snaží úprkem setřást. Což se mu nakonec povede hlavně díky tajemným osobám, které skrývají svoji tvář pod kápí (říkejme jim třeba mniši). Zachránili ho. Vince je zmatený a vůbec neví co se to vlastně děje. A tak je „mnichy“ odvezen na místo, kde se vše osvětlí. Vince se ocitne v jednom z mnoha chrámu a předstoupí před místního mudrce. Dozvídá se, že se ocitl na místě, jež shraňuje ztracené duše jako je ta jeho.

Je to místo mezi nebem a peklem (odtud anglický název hry). Jeho tělo zůstalo po nehodě v komatu a jeho duše prozatím bloudí. Za několik dní však bude jasno. Dostane se na místo, kde vede rozcestí jen do tří míst. Do nebe, do pekla a nebo zpět na Zemi. Pokud se však dostane zpátky ke svému tělu, nebude si nic co tu zažil pamatovat. Ohromený Vince se tedy okamžitě zajímá o svoji přítelkyni Annu Chase. Ta už je však poslána omylem na cestu do pekla, čemuž již nelze zabránit. Vlak, který jede přímou linkou do pekla přijíždí však za tři dny a tak má Vince šanci svoji krásku zachránit. Jenže místní obyvatelstvo v kápích ctí své zákony a ruka byrokracie nedovoluje Vincovi opustit toto místo. Dostává se prozatím do cely, kterou hlídá strážný.

Láska hory přenáší a svou cestu dláždí i do pekla. Zdi cel tak nezabrání Vincovi uprchnout. Na své záchranné misi proběhne několik míst a putování zakončí až na střechách vagonů putujících do samotného pekla. Příběh hry na plošinovku není vůbec zlý. Hra je prokládaná obrázkovými intry a odtajňuje příběh. Dál vám už děj prozrazovat nebudu. Postavy jsou nadabované a neznějí vůbec špatně. Na poměry plošinovky dobrý počin. Stejně tak i hudba je dobrá. I když budete některé lokace opakovat stále dokola, což nebude ani tak obtížností, jako správným načasováním skoků nebo odhalení pravého postupu v podobě logické hádanky. Těch ve hře není moc. Vlastně jde o lehounké úkony, u kterých rychle pochopíte princip a brzy přejdete na další obrazovku. Ve hře jsem měl jen jeden zásek, když jsem po půl hodině zkoušení všemožnými způsoby zkoušel ošálit stráže a nikdy jsem nedosáhl úspěchu. Jen v jednom případě jsem tedy zkouknul gameplay nějakého němce na internetu. A sám se pak bušil do hlavy jaká to byla prkotina.

Nepřátel ve hře také není mnoho. Prvními jsou démoni, pak po vás půjdou „mniši“. Budou na vás nastražené různé pasti, větráky, elektrické výboje, láva, bomby atp. Nechybí tu ani souboje s bossy. Ty jsou vcelku primitivní. Stačí si zapamatovat útok soupeře a je vyhráno. Chovají se totiž stejně repetitivně. I přesto jsem umíral velmi často. Nejprve budete jen utíkat a schovávat se za stěnami (prvky stealth), ale později na jednom z nalezených oltářů získáte schopnost střílet – tzv. Hellfire (fireball). Ten budete střídavě získávat a zase o něj přicházet. Více zbraní tu není a hře to vůbec neškodí. Touto střelou lze likvidovat soupeře, ale také aktivovat vzdálená tlačítka a přepínače. Využití najdete i v logických puzzlech. 

Between Heaven & Hell (dále jen BHH) si zcela zjevně bere inspiraci z her typu Another World, Black Thorne, Flashback, Abe Odysee a Prince of Persia. Všechny hry mají společné ovládání, které započal už v roce 1990 Prince of Persia. Hlavní hrdina Vince prostě běhá, chodí skáče do stran i do výšky a umí se zachytit za okraj plošiny a vylézt na ni. Soubor kláves určených na ovládání je smrsknut na směrové šipky a akční klávesu S. Podobně jako u Prince má postava takové rozanimované a zpomalené pohyby. Nejde se však zavěsit za okraj skály a slézt o patro níž. A není tu možnost rychlého kotoulu jaký byl k vidění u Abes Odysee. Faktem ale je, že do hry by vůbec nepasoval. Mimo skákání do propastí a častého umírání si taky užijete cestovaní jakýmsi létacím vozítkem. Budete prolítávat prostorem a vyhýbat se elektrickým výbojům – což vypadá lehce ale mírně opožděné ovládání dělá tento typ mise obtížnější. Trasa je však stále stejná, takže si stačí jen zapamatovat překážky. 

Po úrovních jsou umístěná různá tlačítka, která krásně zapadají do pozadí hry, ale zároveň jsou postřehnutelná. Taková tlačítka spouštějí různé mechanismy, výtahy nebo vypínají elektrický proud či otvírají dveře atp. Prakticky nepřehlédnutelný je grafický kabátek hry. Takový jsem viděl poprvé a tohle zpracování se mi moc líbilo. Grafika je taková rozmazaná, čmouhatá a do toho běhá hlavní postava Vince, která je roztomile rozanimovaná. Na okolních roztroušených snímcích mezi písmenky si můžete udělat obrázek sami.

Střípy z hraní:

– v úvodu utíká bezbranný Vince před démony a nakonec je zachráněn -> jistá podobnost se hrou Another World, tam taky v úvodu bezbranná postava utíká před „lvem“ a posléze se zachrání

– při prvním spouštění nejde přeskočit intro

– bomby házené protivníkem umožňují další postup ve hře

Hra není moc dlouhá. Vlastně ji zfouknete za pár okamžiků. I když jsem se v některých místech řádně zapotil, hru vypl a vrátil jsem se k ní po půl hodinovém odpočinku, zabavila mě na jedno celé odpoledne. Délka hry je rozhodně plusem. Between Heaven & Hell totiž díky tomu netrpí žádným stereotypem a smlsnete si na ni jako na kopečkové zmrzlině v parném dni. Hráli jste Another World? A BHH? Ještě ne? Koukejte to ihned napravit!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *