Speciál: Stronghold Crusader (2002), část 2.

2. Setting Out 1112 A.D. – Na této mapě není v blízkosti žádné kamení. Všechno je u protivníka Kalifa Scorpiona. Na začátku jsem se rozhodl vystavět místo hradeb příkop okolo hradu. Kalif totiž postupně pořád dokola posílá otroky, kteří zapalují moje důležité budovy. Hlavně v začátcích, když se snažím rozjet ekonomiku to dost vadí. Zapálená sýpka plná jídla moc obyvatelstva do hradu nepřiláká. Takže jsem si podél příkopu postavil jednu hlídkovou věž, kterou obývala hrstka lučišníků. Kalif se povětšinou do větších útoků nepouštěl. Jen víceméně pořád otravoval se svými otroky. Jakmile byl můj hrad krytý ze všech stran vodním příkopem bylo vyhráno.

 

V severní části se rozrůstala na louce pole s obilím, na západě zcela obsazené doly se železnou rudou dodávaly hradu nejen sílu ve ve zbroji, ale také sílu ve zlatě. Za každý prodaný kus železa se na tržišti dá získat slušné jmění. Za zlato se nakoupí nedostatkové kamení a k příkopu chybí k dokonalosti jen bytelné lemující hradby. Kalif stále sem tam vyšle hrstku vojáků, nic hrozného, čeho bych si vůbec všiml se však nestalo.

Obvykle jeho vojáci padli dříve, než stihli dojít k mým novým hradbám. A tak se z dostatku času, prostoru a mé hravosti zrodil před mým hradem nápaditý sled několika cestiček se slepými cestami a klecmi s vlky. To vše obestřeno vodou v příkopech. Až jsem si dostatečně vyhrál, nic mě nebránilo k naverbování armády v podobě několika desítek kušníků, rytířů a asi dvě desítky rytířů na koni. Armáda se stěhovala před hrad horkokrevného Kalifa. Mračno šípů s více jak padesáti kůší napršelo na jeho bránící jednotky na věžích. Odpor netrval dlouho. Za chvíli se už šinulo mé rytířské vojsko na jeho hradby, nepřátelský lord byl zdolán rychle.

3. This Dusty Land 1130 A.D. – Poprvé se tu setkávám se spojencem. Rovněž poprvé jsou na mapě dva protivníci. Kalif Škorpion a Kalif Šakal. Oba nejsou příliš přájemnými soupeři. Okamžitě na začátku rychle postaví hrady a brzy útočí na mého spojence, Richarda Lví srdce. I když je sympatické mít spojence, není to až taková výhoda. Faktem je, že sice zeměpisná poloha jeho hradu mi dost nahrává, soupeři často útočí spíše na něj. Ale na začátku velmi rád obsadí všechny zdroje – kamení, travnaté plochy a po nějaké době žadoní o poslání různé zásilky (kamení, luky, kopí atp.). Avšak výhodou za tyto zásilky je podpora v útoku na nepřítele.

Celá mapa je rozpůlená na dvě části řekou. Na severu se ještě rozděluje do několika menších potůčku, které vytváří malé ostrůvky. K dispozici jsou jen dva brody, z nichž jeden je u mého hradu a druhý u Richarda. Takže prakticky stačí hlídat si jediný brod skupinkou lučišníků a kušníků a veškeré útoky jsou potlačeny. Mezitím bují vnitřní ekonomika hradu, neboť všeho je dostatek. Železo, kamení, travnaté plochy i stromy, to vše je v blízkosti hradu. Není žádný problém vybudovat velkou armádu. Kalif staví malé hrady ve tvaru obdélníků. Zdánlivě lehce dobyvatelné.

Jenže jakmile jsem se přiblížil k jeho hradbám, z věží na mě jeho vojáci házeli zápalné granáty. Ve výsledku tak polovina armády uhořela v plamenech. Mazitím, co jsem zkoušel s hrstkou svých vojáků u severního Kalifa, útočil Richard Lví Srdce na jižního Kalifa. Boural mu hradby pomocí kopáčů, kteří se pomocí krumpáčů zkrze tunely oddávali narušení statiky hradeb Kalifových. Zatím si má ekonomika užívala růstu. Jenže ne na dlouho. Na severu, v lesích, se už formovala armáda soupeře. Katapulty, balista, lučišníci na koních a přicházeli další. Musel jsem zareagovat velmi rychle.

Takže okamžitým přesunem kušníků na severní zeď a soupeřova armáda se nestihla ani rozpohybovat. Abych předešel dalšímu překvapení, vybudoval jsem v této lesní oblasti vysokou hlídkovou věž s mnoha kušníky. Ti se postarali o bezproblémový chod nedalekých dřevorubeckých chatrčí a pole s obilím. Soupeř tak víc nepředvedl. Zatímco se snažil za severu marně probít zkrze moje hradby, vybudoval jsem armádu (jak jinak než kušníků a jízdy) a pomalounku ji přesunoval do hradu svého spojence. 

Odtud jsem přes brod vyslal jízdu na koních, která částěčně odlákala střelbu lučišníků z nedalekých hradeb Kalifa a umožnila nerušený přesun přesd vodu kušníkům. Kalif si jich všiml pozdě. I když jsem přišel o několik rytířů na koni, svoji úlohu splnili skvěle. Kalif byl bezradný. Mračno kušníků očistilo hradby a do útoku se se svou lehkou pěchotou pustil i spokenec Richard. Vítezství bylo nadosah. První hrad padl. Na severního soupeře jsem si nachystal několik katapultů. Největší nebezpečí u jeho hradu bylo několik rozmístěných jednotek balistů, jakmile ti padli, bylo vyhráno. Hrad dobyt. Oba Kalifové padli. Jedeme dál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *