Speciál: Stronghold Crusader (2002), část 1.

1. Arrival 1100 A.D. – V úvodu bych chtěl zmínit, že Stronghold (Stronghold Crusader) ve mě vzbudil po delší době stejné nadšené pocity, jaké jsem zažíval při prvním hraní Dune 2. Rozehrál jsem ho nespočetněkrát ale nikdy vlastně nedohrál. Takže se to teď pokusím napravit a dohrát hru komplet. Začnu křížovou výpravou s úvodními 50 misemi. Pak si dám Warchest nášup dalších dvaceti misí navrch a zakončím to historickými a ekonomickými misemi. Budu se snažit hrát tak, abych nemusel verbovat arabskou armádu. Uvidíme jak daleko se s tímto přístupem dostanu. Prostě není nad to, uplácat si každej meč a štít sám, vypižlat si každý luk i kopí. Podělím se tu se svými postřehy a zajímavostmi z hraní. 

Hned v úvodu se porozhlédněte po okolí. Máte dostatek prostoru na budování hradu. Od soupeře jste odděleni řekou, která má dva brody. Jeden je v severní části druhý jižně. Abdul útoční zpravidla tím jižnějším, takže bezproblému stačí postavit věž a bránu. Na věž poslat lučišníký, kterým vylepšíte střelbu o zápalné šípy. Jižní část je tedy v pohodě bráněná. Stejně tak učiňte v severním brodu. Abdul je ideálním prvním soupeřem. Staví malý hrad do kruhového tvaru a sem tam pošle nějaké malé vojsko k vašemu hradu. Zatímco obrana jakž tak drží, začněte ihned vyrábět lučišníky, alfa i omega každé dobré obrany.

Postačí čtyři budovy na výrobu kuší a čtyři na výrobu kožené zbroje. Dávejte si hlavně pozor aby měli v blízkosti kravíny. Každý zbrojíř si pro kůžu chodí právě sem, pokud je postavíte daleko od sebe, proces výroby se zbytečně prodlouží. Každopádně zeleně je kolem všude dost tak stavte pole s obilím a pečte chléb.

Kušníky posílejte na hradby a do věží a v klidu rozvíjejte ekonomiku. V severní části za řekou je hodně zdrojů železa i kamení. V této misi není problém ihned naverbovat hrstku arabů a zničit nepřátelského Sultana Abdula dřív, než stihne postavit hradby. Mě k dobytí postačilo asi 20 rytířů té nejjakostnější zbroje, 35 lučišníků a na vše v klidu 12 dohlížejících rytířů na koni. Když jsem hrál tuto misi úplně poprvé, pohrál jsem si s Abdulem jako kočka s myší. Dobyl jsem jeho hrad, zničil všechny zdi i budovy do posledního kamínku. A samotného Abdula nechal být a odjel jsem zpět do hradu. Pozoroval jsem jak se znovu zmátoří.

Pomalounku začal všechno znovu budovat. Po chvíli jsem opět zaútočil a vše zničil. Na Abdula poslal dva rytíře s vědomím, že nemůžou vyhrát. Ale trochu ho načli, což stačilo k mému ďábelskému plánu. Vzal jsem svého lorda a poslal ho na boss fight přímo se Sultanem. Je fajn koukat jak si já (můj lord) štráduje přes brod, poušť a blíží se k soupeřově hradu. Do toho hraje nádherná bojová hudba. A k mému vítězství zbývá jen pár ran čepelí. Uznejte sami, okamžitý útok s arabskými jednotkami by mě o tyhle zážitky připravil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *