Mafia: The City of Lost Heaven: Mission Pack 1.2

Mafia: The City of Lost Heaven je velkolepá akce od českých vývojářů Illusion Softworks. V době svého vydání vzbudila obrovský ohlas hráčů. Nejen, že jde ořemeslnou práci vývojářů od grafiky, příběhu, cutscén, modely a fyzika vozidel ale také šlo o zasazení hry do doby 30.let 20.století. V tehdejší době dosud neprobádané herní období. A to vše hezky položeno do trojrozměrného fiktivního žijícího města. Hra si tak získala obrovskou fanouškovskou základnu nejen v tuzemsku ale i v zahraničí. A tak se začalo dařit modařům, kteří hru neustále vylepšovali o nové prvky (nová auta, nové počasí, hudba a další prvky).

Ti zkušenější a trpělivější se pustili do serie několika posloupných misí. Některé vývoje trvají dodnes a jsou stále odkládány – Mod Cantrell City – od něj jsem očekával hodně a sledoval každou novou aktualizaci. Domovská stránka tohoto modu už není k dispozici avšak existuje demoverze k vyzkoušení – info zde a stáhnout demo zde. Cantrell City si s původní Mafií pohrál opravdu důkladně a celou hru důkladně oblékl do jiného kabátku. Přinesl také nové funkce (skok z jedoucího vozidla, přehrávač cd atp.). Mod se však tváří jako nedokončený, autoři zjevně s dalším vývojem nepokračují. 

Dalším a stěžejním vlajkonošem modů do Mafie je Mission Pack 1.2. Před jeho samotným hraním ho ale budete muset správně nainstalovat. Právě instalace se mi moc nedařila. Nakonec jsem postupoval takto (veškeré soubory jako patch, mafiadataExtractor a další níže popsané, bývají zpravidla součástí archivu a jsou přibalené u Mafia Mission Packu 1.2):

1. Stáhněte si patch, který vaši Mafii převede na verzi 1.0 (existuje také tzv.MafiaVersionChanger1.0). Po stažení jej nainstalujte. Jde tu hlavně o verze jako Kolekce klasik, které jsou ve verzi 1.2, tudíž je nutné jej převést na 1.0.

2. Zkopírujte MafiaDataExtractor do složky se hrou (např.: C:\hry\Mafia\ –>sem) a spusťte. Objeví se tabulka, ve které prvně kliknete na „Select all“ a poté „Extract“. Tato akce může trvat docela dlouho, takže si postavte vodu na kafe.

3. Po vypití kávy nezapomeňte v adresáři se hrou (např.: C:\hry\Mafia\ ) smazat složku Savegame. 

4. Nainstalujte samotný Mission Pack 1.2 do složky se hrou. Osobně jsem jej instaloval tak, že jsem zadal cestu instalace na plochu a odtud si soubory překopíroval do adresáře se hrou a nahradil tak původní.

5. Spusťte hru. A vesele hrejte.. á ono Vám to nejde? Grafika obrázků se změnila ale hra je stále původní? Pak vězte, že jste na tom stejně jako já. Do poslední chvíle jsem netušil kde je chyba a dokola mod přeinstalovával. Hru musíte totiž „spustit jako správce“ a v tu chvíli si konečně užijete nového modu. Příjemné hraní!

Mission Pack 1.2

Tento fanouškovský mod je zatím tím jediným dokončeným, který balancuje na hraně profesionálních misí. Autorem tohoto modu je Michal Šafárik. Mission Pack je originální tím, že ve svých misích navazuje na původní hru. Tommy Angelo se v muzeu prostřílel až k Samovi, kterého nakonec také přemohl. A tady příběh modu začíná. Po Tommovi jdou policisté a také celá mafie i s donem Salierim. A tak se Tommy musí rozhodnout jak naloží s budoucností svého života. K dispozici je tu hned 10 misí, přičemž každá má hned několik savepointů, takže zábavy si užijete vcelku dost. Jsou tu také kraťoučké cutscény, které dokonce mají vlastní dabing. Hrdinům tu propůjčili hlasy dabéři z Perlagroup, takže hlasové rozpoložení je na úrovni.

Celkově tenhle mod působí skvěle a pokládám ho zatím za ten nejlepší, který jsem hrál. Obtížnost hraní je o malinko těžší než u původní mafie, což ale vůbec není ke škodě. Tam kde jste v původní hře měli dojet na nějaké místo a po dojetí následovala cutscéna, která připravila na děj a co bude následovat, tady se hned ocitáte v líté řeži. Což je příjemné zpestření. Projdete se známými lokacemi, trošku jinak, než jste byli zvyklí ale také narazíte na uplně nová místa. U některých vozidel mi přišlo, že jsou pozměněné jejich jízdní vlastnosti, ovšem to také může být jen můj dojem. Hra má své vlastní nové menu a novou hudbu. Obojí se povedlo. Nová hudba ve hře mi přijde vhodná a nerušivá avšak stále o ní víte. Po nainstalování patche je k dispozici také bonusová jízda po venkově. Při hraní jsem narazil na několig bugů (u první mise odjíždím autem na venkov, náhle jde auto do smyku a nahrává se lokace, po nahrání mé auto pokračuje ve smyk do nicoty, všude jen nebe. Nebo také v muzeu jsou jedny dveře zavřené ale jde jimi projít), které ale nebrání v dohrání ani v hratelnosti. Narazíte na ně víceméně náhodně. Už z příběhu je zjevné, že se bude Tommy Angelo snažit zbavit pronásledovatelů vyslané Salierim.

 

Abych moc neodtajňoval příběh. Následující věty by mohly obsahovat spoilery. Tak to bychom měli. V původní hře dával Tommy velký pozor na svoji rodinu, na Sáru a dcerku nedal dopustit. Proto mi přijde divné, že když se chystá k útěku v tomto modu, utíká z města sám. Na samotném závěru se odebere lodí pryč z města kde se usídlí v hloubi lesa v dřevěné polorozpadlé kůlně. Zjevně spokojen. A poslední mise se (ani nepatrná zmínka o rodině) odehrává v duchu „venku je hezky, běž se projít, ale pro jistotu si vem sebou zbraň“. Sára nikde, dcerka nikde. Ani zmínka o tom, že ji poslal někam do bezpečí. Teprve až v závěrečném intru se zmiňují autoři, že se v bezpečí těší z rodinného života. Možná se rýpu v detailech, ale je to věc co se mi tak vryla do paměti. Další rýpnutí si neodpustím v misi, kdy se máte s Tommem dostavit do Salieriho baru. Někdo tam na vás čeká. Jakmile dorazíte, ouha! Zrada. Byla to léčka! A zjevně naprosto nečekaná. Po tom všem, co se stalo, Salieri a jeho muži všichni upírají hlavně svých pistolí na záda Tommyho. A on si jen tak nakráčí na schůzku do „Salieriho baru“ a je tak náramně překvapený, že se setkání proměnilo v léčku. To je jako kdybych se dostal z hořícího domu, zcela šťasten že jsem naživu. Oklepal se, omyl si tváře, převlékl se a šel opět do tohoto domu s udiveným výrazem „Proboha, tady hoří!“. Nehledně na to že mise, ve které jdu srovnat účty se samotným Salierim hlídají celý bar všehovšudy tři maníci. Že by všichni hledali Toma? A tak u Salieriho zůstali jen tři? V jiných misích mají obyčejní zlodějíčci daleko víc nohsledů k útoku i obraně. No, ale to je takovéto moje rýpání se v detailech. Mission Pack je opravdu kvalitní přídeavek k Mafii. Rozhodně ho doporučuju si zahrát!

 

Profilový obrázek

Author: Hellhouse

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *