Tom & Jerry Tales (2006)

Kdo by neznal kreslené postavičky Toma & Jerryho. Vyrůstali jsme na těchto animovaných groteskách už od ranného mládí. Člověk by ani neřek, že je téhle dvojici už více než 70 let! První díly se datují někdy do válečných čtyřicátých let. Souboje kocoura Toma s myšákem Jerrym jsou ale stále v kurzu. Nadčasové honičky totiž bavily naše rodiče, bavilo nás a zvela jistě budou bavit i naše ratolesti. Není divu, že podle seriálu vzniklo i několik her na různých platformách. Mým prvním setkáním byla dosovka Tom & Jerry Cat-astrophe (1990), která mi v paměti ale příliš neutkvěla. Šlo tu vlastně jen o slet několika obrazovek, kde se aktivovaly pasti (Jerry vylétl s letadlem a házel žárovky na Toma, nakopával Toma autíčkem nebo po sobě házeli vejce). O téhle se rozepíšu jindy. Další hrou na téma této dvojice byla hra pro Nintendo NES. Ta mě bavila daleko víc. Šlo tu o tradiční plošinovku kde jsem se zhostil role myšáka Jerryho a hezky od sklepa, potrubím, kuchyní atp. jsem si procházel celý dům. Na každém konci levelu čekal Tom jako hlavní boss. Hra byla vcelku hezky graficky ztvárněná a ovládání bylo přijatelné. Poslední hrou, kterou jsem poznal je verze Toma & Jerryho na Nintendo DS.

Jak je známo, Nintendo DS je handled, který má dvě obrazovky, spodní z nich je dotyková. Tam se užívá stylus. A právě hry na DS jsou opravdu zajímavé, neb kombinují klasické ovládání a přidávají do něj nové prvky s využitím stylusu.

Tom & Jerry Tales DS je hra, která vzdává hold typickým honičkám této dvojice. Způsob hry je vytvořen tak, že se stanete součástí jedné z epizod. Tvoříte vlastně gagy a různé pasti přímo sami ve hře. Hra je rozdělena do několika miniher. V každé minihře ovládáte Jerryho, který jak jinak prohání Toma a chystá na něj různá překvapení. Jestli se mu povede vlákat ho do pasti záleží jen na Vás a na vašixh rychlých reakcích. Na počátku je dobré si projet tutorial, který zasvětí do ovládání. Po jeho zdolání máte před sebou plán (mapu domu). Jednoltlivé místnosti se ale odemykají postupně. Na samotném začátku je k dispozici pouze obývací pokoj. A právě v každém pokoji jsou k dispozici čtyři minihry.

1.minihra – příběhová

S Jerrym utíkáte místností (kamera se sama otáčí, vy jen uhýbáte překážkám). Po cestě sbíráte sýry, které lze také házet na okolní předměty (tím je rozbijete a na konci kola máte víc bodů). Také se vyhýbáte negativním bonusům jako jsou plesnivé sýry, ty zpomalují, jakési černé sýry, ty zas obrátí ovládání atp. Na začátku téhle minihry je filmová ukázka, zpravidla nějak podráždíte Toma a ten se za Vámi rozběhne. A hurá do hry. Utíkáte, vyhýbáte se překážkám, na horním displeji je vyobrazen Tom a jeho vzdálenost od Jerryho. Na spodním displeji probíhá hra. V několika momentech se hra zastaví a můžete na Toma nachystat nějakou past, o tom jestli se povede závisí hbitost vašeho stylusu. V určitý moment musíte pohnout do nějakého směru nebo dotknout se v určitém pořadí. Pokud se povede, gag je úspěšný, (příklad jedné situace je, když Jerry skočí na váleček tak pokud se gag povede trefí jím Toma, pokud ne Jerry z něj spadne) pokud ne hra jede dál, ale body navíc nedostanete. Body jsou důležité v dalším postupu ve hře. Právě před spuštěním minihry se můžete podívat kolik bodů minimálně musíte získat na třetí místo, které zajistí odemčení dalších místností ve hře. Musíte však splnit všechny minihry v místnosti a tak postoupíte do další, ve které se vám také odemknou. Nejlepší je získat co nejvíc bodů a prvním místem si zajistit bod upgradu, který použijete na vylepšení svého domečku (vylepšujete nábytek).

2.minihra – proběhnout se po pokoji

Opět před spuštěním hry vidíte čas, který je nutné získat k úspěšnému zdolání. Principem této minihry je co nejrychleji proběhnou trať, na které je plno pastí (připínáčky, slupky od banánů, vylitý kelímek..) a dostat se v určitý čas do cíle. Každá tahle past Jerryho zpomalí ale jsou tu také pálivé sýry, které z Jerryho udělají rychlíka. Ke splnění tohoto závodu nelze jinak, než posbírat všechny tyhle sýry a hlavně zběsile přeskakovat veškeré pasti. Tahle minihra se stylusem neovládá. Ani nás nepronásleduje Tom.

3.minihra – jetpackem se proletím

Z Jerryho je rakeťák a k rychlému přesunu místností si zvolil létání. Cílem téhle minihry je posbírat – nebo spíše prolétávat – jednotlivými kruhy, které jsou zpravidla za sebou. Každý kruh má svou barvu, která má bodové ohodnocení. Zlatý kruh má nejvíc a nejmíň má kruh zelený. K dispozici jsou ještě modré a červené. Opět je důležité získat určitý počet bodů. Kamera sama zatáčí, takže není úplně snadné předvídat na poprvé kam se bude zatáčet. Ale postupně si přivyknete. Ovšem to ještě není vše. Na horním displeji svého DSka (fungující ve hře jako HUD) je vyobrazena palivová nádrž, kterou je třeba doplnit sbíráním náhradních tlakových lahví. Obvykle se ale stane, že při letu odskočíte doprava pro zlatý kroužek a vlevo minete lahve. Pokud dojde palivo, myšák se řítí k zemi.

4.minihra – rozbij co se dá, viníkem je Tom

Opšt tu jde o získání co nejvíce bodů. Tom nás nepronásleduje ale je důležité rozbít vše křehké co se pokoji nachází. Takže Jerry běží, sbírá sýry, které pak háže na vázy, gramofonové desky, sklenice s medem, brýle a další předměty majitelky domu. Myslím že, zrovna tahle minihra je nejtěžší, po cestě opět plno překážek a hlavně pokud seberete pálivý sýr myšák nabere rychlost a díky tomu minete spoustu předmětů k devastaci – nezískané body.

 

Celkově je hra určena pro ty menší hráče. Pro fanoušky Toma & Jerryho. Jenže i absolutního neználka tohoto fenoménu na poli animovaných grotesek hra chytne. Hratelnost je dobrá a sled miniher na cesty opravdu zabaví.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *