NHL 1997 (1996)

Právě skomírající a umirající, nakonec zesnulá serie NHL pro PC vlastně neměla žádnou zdravou ani dravou konkurenci. Až v poslední době se o to více než skvěle snaží 2kSports. Ačkoliv NHL nebyla vždy odpadní série, vezmeme-li v potaz díly od roku 2005, kdy se vlastně skoro nic pořádného nezměnilo a EA nám neustále předhazovala takřka naprosto stejný titul jen s aktualizovanými soupiskami, bylo dříve opravdu na co se těšit. Ano, dříve se každý ročník někam posouval a dokázal tak ve mě probouzet neutuchající nadšení. Serie NHL od Electronic Arts má své kořeny v hloubi devadesátých let, tak daleko ale nemířím. Dnes bude řeč o prvním díle, který byl vcelku zlomový v celé serii. NHL 1997.

 


 

Nutno říci, že NHL 1997 bylo první v opravdu nové grafice. Jeho starší bráška, NHL 1996 zase první, jež přinesl do serie „3D pohled na ledovou plochu“. Co načala devadesát šestka, v tom pokračovala a vylepšovala do tehdy impozantních rozměrů devadesát sedmička. Vyhlazená grafika, hráče šlo poznat dle tváře, kamera krásně před utkáním sjížděla po ledě, prostě oproti předešlým dílů tu byl nejvýraznější krok kupředu.

 


 

Instalujeme

Honosný a efektivní instalátor NHL 1997 se ve své době jen tak neviděl (později podobně třeba Red Alert 2). Graficky pěkný a zároveň působicí tak „tvrďácky“ připravujíc hráče, že tahle hra bude pěkně težká, neotřelá ale spravedlivá. Po úspěšné instalaci se hra po spuštění honosila prvním video intrem. Další díly se jen předháněly v efektivnosti intra, to bohužel zemřelo při zrodu NHL 2002, kdy namísto tvrdé muziky a tříštivých hokejek přijede ke kameře jeden z vybraných hráčů a zamumlá do ní „EA Sports Its in a game“. Za sebe říkám, to jste si mohli odpustit, milí tvůrci. Než tohle, raději intro oželet. Sedm a devadesátka má skvělé intro, ve kterém se pod ledovou plochou pomalu vytváří a slévá ocel zatímco na hráče problikávají sem tam vytříbené hokejové akce té doby. Aby na samém závěru celé ocelové logo NHL 1997 vyskočilo z podzemí na středovém kruhu kluziště. Efektivní a pěkné. Instalace a intro nám předvedlo jak jen hokej drsný může být. A hudba v menu hry nás v tom nechává i nadále. Prostě jednoznačně špica. Jen zmínka, že po další dva ročníky 98 a 99 se hudba v menu jen zlepšovala.

 


 

Ovládání

Přineslo inovaci. (hru lze ovládat klávesnicí, joystickem ale také myší) Hráči na ledové ploše se ovládali pomocí směrových kláves na numerické klávesnici. Takže k dispozici osm možných směrů a samozřejmě ještě dvě klávesy na střelu a přihrávku (je tu možnost nastavit si klávesy dle libosti). Když jsem přesedlal ke hře nyní, z ovládání NHL 09 na 97 je docela kumšt si zvyknout. Ale ono to zas tak těžké není, jen jsem si vše uzpůsobil dle svého. Klávesa střely na mezerníku mnou byla použita naposledy u hry Face Off a od té doby zhýčkán novodobým ovládáním si vždy předvolím klávesy S a D pro přihrávku a střelu. Je fakt, že osmi směrové ovládání je trochu toporné, hráč jakoby kroužil okolo neviditelné osy a nebývalo tomu tak jak v dnešních NHLkách, kdy se hráč zastaví klidně namístě. Ale každé začátky jsou krušné. Zrychlení hokejisty se provádí kmitavým mačkáním šipky do daného směru a s kombinací nalepení soupeře na mantinel vytváří opravdový požitek ze hry. Samotné kličkování ve hře je také možné, ale chce to cvik a pak už jen budete střílet mistrné góly hodny Jaromíra Jágra. Pravdou je, že v dalších pokračováních jsem vždy našel nějaké repetitivní okamžiky, ze kterých šlo vstřelit branku. Ale u NHL 1997 se mi to dařilo zřídka. Mnohdy zahozené příležitosti z výtečné kličky, načež se mi podařilo náhodně vstřelit branku od modré. Tak nějak to do hry přinášelo „drájv“, akci, nasazení. Hodně často se linulo místností zvolání jako: „Tak už to dej sakrá, co bys chtěl víc!“ nebo nepřítomný pohled na výsledek skore a „…to si děláš prdel! Jak můžeš dostat branku v čase 19:57!“ .. a nakonec i radostné okamžiky…“g..gol, jo jo je tam panáčku!“ Přátelé a kamarádi, byly to časy krásné a bezstarostné, časy kdy mě hra nadchla a užíval jsem ji celým douškem, jo kdepak je ta doba dnes 🙂

 


 

Grafika a prostředí

Oproti NHL 1996 doznala spoustu vylepšení. Hráče lze poznat už podle jejich tváře. Přibyly různé předělové animace, jako když je hráč vyloučen tak chvíli protestuje a kamera ho snímá až na trestnou lavici, poté se vyhoupne a snímá celou ledovou plochu, kde se komíhají střídající hokejisté při přerušené hře. Rovněž zaměření kamery na brankáře a celkový náběh kamery na začátku utkání přinesl ve své době nebývalý ohlas a úžas do tváří hráčů NHL97. Dalším efektem byla rozježděnost ledu (k vidění též i v 96). Prostě na začátku třetiny se led jen blyští a postupem času rýhy od bruslí hokejistů na ledě stále přibývají. Díky detailům tváří a různým pohybům hráčů před kamerou se do hry konečně dostávají prvky emocí.

 


 

Mužstva

Další zajímavostí NHL 1997 je množství týmů. Nejenže je k dispozici celé NHL, včetně výběrů pro All Stars, ale poprvé se tu ukazuje náznak národních týmů. Je tu tedy prozatím jen Kanada, Rusko, USA, Výběr Evropy a výběr Skandinávie, ale už jen kvůli těm zvučným jménům v sestavách mě sedm a devadesátka láká pořád.

 


 

Career Mode? Kdepak!

Hra také nenabízí mnoho módů hraní. Na výběr je samozřejmě sezona NHL, play off NHL a přátelská utkání. Nelze si tu ještě vytvořit vlastní turnaj jak tomu je ve zvyku v pokračujících dílech. Ale alespoň je tu první stopa a zároveň předsevzetí, že národní týmy v serii NHL nebudou hrát nevýznamnou roli. V NHL 1997 si s „nároďáky“ lze sehrát jen přátelská utkání. NHL 1998 to ale změní…

 


 

Týmy, se kterými lze v NHL 97 hrát:

Anaheim, Boston, Buffalo, Calgary, Chicago, Colorado, Dallas, Detroit, Edmonton, Florida, Hartford, Los Angeles, Montreal, New Jersey, New York Islanders, New York Rangers, Ottawa, Philladelphia, Phoenix, Pittsburgh, St. Louis, San Jose, Tampa Bay, Toronto, Vancouver, Washington, Western Conference, Eastern Conference.

Národní týmy: Canada, Russia, USA, Scandinavia, Team Europe.

 

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *