Nintendo DSi XL – první krůčky

Malá kouzelná krabička, která svede plno věcí, které vyžaduje správný hráč. Možná neumí vařit kávu, odnášet a prát špinavé prádlo ale dokáže emulovat staré konzole. Ano, na DSku XLku si můžete vesele zahrát spoustu, kila, tuny her napříč několika platformami.Vlastní hry

DSi XL má samozřejmě své hry, které vycházejí přímo pro něj. Hojně využívají dotykový displej. S kombinaci klasického ovládání dělá hraní opravdu zábavné. Například ve hře Tombrider využijete snad všechny druhy ovládání, které Ds nbabízí. Zpočátku hopkáte a skáčete s normálním joystickovým ovládáním, při řešení logických puzzlů se však na řadu dostává dotykový displej a mikrofon. Když Lara najde artefakt, který je jemně zaprášen, stačí fouknout do mikrofonu a prach zmizí. A že je to vyvedeno kvalitně a hravě netřeba dodávat. Krom svých her nabízí Dsko díky emulátorům přehrávat i hry z jiných konzolí.

Gameboy

Xlko sice už nemá žádné sloty pro ty minicartrige, které se cpaly do DS, Advance nebo Colour. Ale dokáže spustit jakoukoli romku, které můžete uložit na SD kartu. A že se jich tam panečku vleze. A hodiny hraní jsou na světě. Sláva emulátorům.

Sega, Nintedo NES

Jakmile mi Xlko dorazilo, hned jsem se pídil po všemožných funkcích a emulátorech. Největší radost mi udělala právě zpráva o emulaci NES a Segy. Přináší to sebou tuny a tuny her a stovky hodin hraní. Prostě nadšení neutuchá.

Dosbox

Zcela funkční jsem zatím nikde nepostřehl. Pouze nějaký rozpracovaný projekt, kdesi v hlubokých vodách francouzského fóra kde se žabožrouti dušovali o funkčnosti i nefunkčnosti dosboxu na Xlku. Ke stažení tam byla nějaká praprapodivná verze, která v Dsku hned při spuštění zatuhne. Tak nevím jestli je vůbec možné spustit Dos hry na DS. Pokud ano, myslím že nejspíš jen některé.

Přidružené aplikace implementované přímo v dsku

Stojí povětšinu za houby. Je tu jakýsi Brain Trainer, který baví asi tak po tři až pět prvních spuštění. Dále prográmek, který dokáže všelijak upravovat fotky. Roztáhnout obličej, vložit animovanou čepičku…jupí baví asi po dvě spuštění. Bez SD karty je Dsko strašně chudé a bez potenciálu.

Videa, filmy?

Ano, skutečně lze. Ale po shlédnutí několika návodů na youtube jsem se přesvědčil, že kvalita zvuku i obrazu spadá do otřesné roviny a raději bych použil k přehrání filmu svou Nokii 6303 classic než Dsko.

MP3

Přímo formát Mp3 Ds nepřehraje, ale dokáže vcelku slušně přehrávat hudbu, ve "svém" formátu.

O Dsku

Nintendo DSi XL je na kapesní konzoli vcelku robustní. Do kapsy ji nenarvete leda byste měli kalhoty jako krtek. Za své rozměry však vděčí dvěma rozměrným displejům. Spodní dotykový je umístěn uprostřed a po krajích jsou umístěná tlačítka pro ovládání her. Konzole má také vstup na miniusb, nabíječku, sluchátka a Sd kartu. Dsko má, co se baterie týká, opravdu dlouhou výdrž. Zatím jsem neměřil výdrž na čas. Ale z internetu vím, že se výdrž pohybuje kole 13-15 hodin. Což je slušné. Dále má zabudované dva foťáky a mikrofon. Nechybí ani na poku přihrádka pro základní stylus. Někteří jedinci vytýkají položení kláves Start a Select. Mě zrovna spíš vadí položení kláves A B. Raději bych je měl hezky do roviny a ne jak je umístěno – do kosočtverce. Prostě rozložení jako na klasické old school konzoli. Jinak proti dsku nemá zhola nic. I když snad ještě jednu poznámku. Pokud dlouho hrajete jednu hru, která se ovládá dotykáčem a držíte konzoli v jedné ruce je počase ruka docela znecitlivělá. Xlko není zrovna lehounké.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *