The Lost Vikings (1993)

Rok 1992 přinášel v herním světě spoustu skvělých her. Mezi klenoty té doby se určitě na slunci vyhřívá logická plošinovka Lost Vikings. Jde o hru, kde ovládáte tři hrdinné vikingy, se kterými se musíte dostat bezpečně na konec levelu. A to se všemi třemi. Příběh Obyčejná severská vesnice, kde žijí běžní drsní a boje připravení vikingové. Okolní příroda je ve svých darech skromná a tak se tu místní živí hlavně lovem. Jednoho dne, stejně tak jako každý den, se vypraví trojice vikingů na lov. Putují lesy, loví, navzájem si pomáhají. Po dlouhém a vydatném lovu se vracejí do svých teplých domovů se svou kořistí. Tam na ně čekají jejich milující ženy a děti. Po večeři jdou všichni spát. Je klidná noc a všudypřítomné ticho. To rozrazí právě přelétávající vesmírný koráb, který unese naše tři ospalé hrdiny Olafa, Erika a Barloga do svých útrob. Jak se dostanou zpět domů? Dokážou uniknout z vesmírné lodě? Proč unesli zrovna je? Na všechny otázky dostanete odpovědi ve hře.

 


 

 

Podstatou hry je využívat odlišné schopnosti každého vikinga k úspěšnému dosažení cíle. Každý z vikingů má nějakou speciální vlastnost, kterou je vlastně jedinečný. Jeden bez druhého se nikam nedostane. K dokončení úrovně vždy využijete všechny, což je také cíl, aby se do konce (nápis EXIT) dostali všichni tři. Pojďme si jednotlivé vikingy představit i s jejich charakteristikami.

Erik je zrzavý viking, který do všeho skáče takříkajíc po hlavě. I když ho to často přivede do problémů, je to paradoxně jeho veliká přednost. Dokáže svoji helmou a patřičným rozběhem zničit zeď, která brání v průniku dál. Sice se spotřeba jeho helem navyšuje a s každou ranou zdravý rozum oslabuje ale hlavně že je přínosem pro ostatní. Erik také umí rychle běhat, je ve své rodné vesnici tím nejrychlejším běžcem. Navíc dokáže hodně vysoko skákat. Má velký smysl pro humor a nadsázku.

Rok 1992 přinášel v herním světě spoustu skvělých her. Mezi klenoty té doby se určitě na slunci vyhřívá logická plošinovka Lost Vikings. Jde o hru, kde ovládáte tři hrdinné vikingy, se kterými se musíte dostat bezpečně na konec levelu. A to se všemi třemi. 

Olaf je obtloustlý a poměrně klidný viking. Nic ho nerozháže a je velký pohodář. Vzhledem ke své váze se nějak rychle nepohybuje. Ani to nemá za potřebí. Je to spíše flegmatik. Avšak se svým štítem v boji je velkou jistotou pro ostatní. Smysl pro humor mu také nechybí. Jeho štít je jako hradba, která chrání nejen jeho ale také ostatní, Erika i Baeloga. Navíc může Olaf svůj štít otočením používat jako padák, kdy skokem z velké výšky pomalinku klesá a zmírňuje pád.

 

Baelog je divoký a charismatický bojovník. Jeho horkokrevnost v boji může být občas na škodu, ale vždy ho Olaf dokáže usměrnit. Hlavně ve chvílích kdy se bezhlavě vrhá na nepřátele. To ho většinou Olaf hezky rychle a otcovsky přitáhne zpět za svůj štít. Baelog je výtečný bojovník. Je vyzbrojen mečem a lukem. Nejraději bojuje s mečem ale používá i svůj luk, kterým pomáhá přepínat vzdálená tlačítka padacích mostů. Má svůh smysl pro humor, ovšem často se vrhá hned do boje aniž by přemýšlel.

Hra je složená z mnoha úrovní. Každá z nich je originální a přináší nové okolí, které je vždy vítanou změnou a tak se stereotyp nedostaví. S vikingy budete bloudit vesmírnou lodí, toulat se po neznámých planetách, lozit po skaliskách, vozit se v bublinách, objevovat taje pyramid ale i další zajímavé světy. Každý má však stejný cíl. Musíte se se všemi vikingy dostat k nápisu EXIT ve hře. Pokud se tak nepovede a jeden viking zemře, nelze hru už dokončit. Opakovat úroveň není tak bolestné. Navíc každé nové kolo se při startu označí vstupním čtyřmístným kódem, který nahrazuje save.

 


 

Právě cesta k východu bývá strastiplná a všudypřítomné příšerky vám cestu samozřejmě neulehčí. Někde musíte vyskákat s Erikem pro klíč od vrat, zatímco Olaf skálopevně odvrací útoky dravých dinosaurů. Jinde se zase s Olafem snesete do útrob pomocí štítu, zatímco Baelog obstřeluje z dálky tlačítko padacího mostu. Ať tak či tak, po cestě může každý z vikingů sbírat různé předměty, které si ukládají do svého čtyřmístného inventáře. Od ovoce, masa (které doplňuje zdraví), přes různé zápalné šípy, bomby, klíče atp. Ve hře jsou místa, kam se dostanou třeba všichni vikingové, ale už se nedokáží dostat do konce. To znamená, snesete-li se (to je jazykolam) do nějaké propasti s Olafem, může se stát, že je třeba zpátky vyskákat, což je vlastnost Erika. Je to také o tom, že určité lokace ve hře jsou určené prostě jen pro jednoho vikinga, který odtud přinese nazpět třeba klíč od dveří.

 


 

Hra má krásnou grafiku a skvělé ovládání. Má také humor a nadsázku. Navíc když ještě dodám že za ní stojí společnost Blizzard Entertainment tak netřeba dalších komentářů. Blizzard Entertainment prostě umí. Pokud jste Lost Vikings již v minulosti hráli stejně jako já, jistě mi dáte za pravdu, že je to hra skvělá. Vy kdož jste ji ještě něměli tu možnost vyzkoušet tak si okamžitě doplňte restík, nevzdělanci! 🙂

 

 

2 comments

  1. Povedený článek! 🙂

    Osobně také miluju staré hry a jsem rád že jsem na tuto stránku narazil. Díky! 🙂
     

    1. Díky. Po dlouhé době od data článku, jsem se na hru vrhl po letech zase. Tentokrát jsem si svůj průchod zaznamenal formou LP. Občas to bylo vcelku peklo 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *