Emulátory, jak si zahrát NES na PC, již dnes

Co je vlastně zkratka NES? NES je zkratka pro osmibitovou konzoli Nintendo Entertainment System, na kterou vzniklo zhruba okolo 1200 her, převážně arkád a plošinovek. Ale také i jiné žánry, ale ty nebyly v tak hojném počtu jako arkády, střílečky a plošinovky. Pokud jste i vy kdysi hrávali hry a vlastnili osmibitovou konzoli, jistě uvítáte, že se ke svým hrám můžete zase vrátit po letech. A zdaleka nemusíte hledat konzoli zašitou někde ve sklepení, nebo být na rozpacích když ji najdete a její funkčnost už není mezi námi. Jsou tu k dispozici Emulátory! A že jich je zrovna na NES dostatek. Stačí si jen vybrat. Mým favoritem je Nestopia, se kterou jsem se sžil. Ale za nejuznávanější a nejlepší emulátor je považován drtivou většinou emulátor FCEUltra, který dokáže emulovat i známou pistoli, která byla k dispozici coby periferie pro ovládání her jako Wild Gunman, Duck Hunt a jiné jim podobné.

Pojďme si tedy stručně popsat postup.

Jak zprovoznit hry z Nintenda na počítači? Je dobré vědět že je nutné mít hru, tzv. ROMku. Každá taková hra má okolo 512 Kb a lze je na internetu dohledat. Hrát Romky a emulovat na počítači není trestné, pokud hru vlastníte jako originál… Doufám, že tři tečky výmluvné dost. Na internetu je spousta stránek, kupříkladu zkuste romhustler.net nebo romnation.net. Vyberte si hru, a stáhněte třeba na plochu. Potom stáhněte emulátor (program), ve kterém budeme hru spouštět. Na výběr buď všemi opěvovaný FCE Ultra nebo mnou doporučovaná Nestopia. Stáhněte také na plochu ať je všechno při ruce. Rozbalte archiv a spusťte v našem případě Nestopii. otevře se vám následující program.Přejděte od záložky FILE dále na OPEN. A vyhledejte na ploše svou staženou hru a dejte otevřít. Prakticky máte hru spuštěnou. Ale doporučoval bych ještě věnovat několik okamžiku nastavení. V zásadě si můžete v emulátoru nastavit spoustu užitečností, o kterých si jen necháte zdát. Můžete si nastavit ovládání klávesnicí nebo gamepadem, ukládat hru, nastavit autosave, nastavit nahrávání zvuků i videa z her. Dále lepší rozlišení, možnost Fullscreen aj. Důležitou volbou je podle mě právě nastavit si video. Přejděte na záložku OPTIONS a z ní na VIDEO. Nastavte si hlavně volby u Display, jako jsou grafika, rozlišení a filter. Nastavte si dle obrázku, rozlišení si dejte klidně větší.

 Podstatné je mít filter na 2xSaI, který zobrazí tu nej grafiku. Ostatní položky jsem nezkoumal. Dál je důležité nastavit si ovládání. Já sám jsem si koupil klasický USB Gamepad, který jen umocní prožitek ze hry, než jak by tomu bylo u bušení do klávesnice. Ovládání si můžete změnit dle libosti v záložce OPTION a pod ní třetí v pořadá INPUT.

 Na levém sloupci jsou první 4 položky označené Pad 1 – 4. Což jsou profily ovládání. Přepněte implicitně na Pad 1. Prostřední sloupec vám ukazuje, které klavesy jsou k dispozici (tak jako na joysticku tehdejších her) a v posledním sloupci si volíte čím chcete ovládat. Třeba z prostřední hned první je klávesa doleva, tak si zvolím čím ji chci ovládat. Ještě dodám že konfigurovat začnete až kliknete vpravo dole na tlačítko SET (pro změnu jedné klávesy) nebo SET ALL (pro změnu všech naráz). Nezapomeňte potvrdit OK. K zobrazení přes celou obrazovku použijte známou klávesovou zkratku ALT+Enter nebo záložku VIEWS a dole FULLSCREEN. K ponoru do herního světa labužnických osmibitových her Vám už nic nebrání. Příště si napíšeme jak hry ukládat, jak vytvářet video a obrázky.

A ještě jedna velmi nezajímavá vložka.

Když jsem zjistil, že všecky konzole počátku devadesátých let jako jsou SEGA, NINTENDO, Play Station ale i ty starší jako Amiga, Atari, lze emulovat a vychutnat si všechny jejich hry na pc, byl jsem jak u vytržení. Je tomu už dávno. Internet jsem neměl a tak jsem věčně vysedával a zahlcoval downloadem počítače svých kamarádů. Hynku, Viléme, Jarmilo! Tímto se vám omlouvám, i za tu vyjezenou lednici a za to noční přespání, ale já to potřeboval stáhnout vše. No, je faktem, že jsem stahoval hru po hře. Tj. cca 700 her na NES. Každá pár kilobajtů a hezky po jedné… Jaj to byly časy. Teď už bych tak nečinil. Internet mám a hlavně vím, že lze na něm vyhledat kompletní balíčky všech her pro jednotlivé konzole.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *