Ike Ike! Nekketsu Hockey (1992) NES

Nečekejme simulaci…
Nekketsu Hockey je velmi vzdálen, co se hokejových pravidel týká, stardatnímu hokeji. Základní pravidla jako jsou zakázaná uvolnění nebo drobný faul či útok na brankáře se tu nepíská. A to je právě to co hráče neskutečně baví. Prostor. Bez zdržování ze strany rozhodčích je hra vesele plynulá a vybízí k líbivým akcí a neskutečně brutálním faulům daleko za hranicí napadení ze zadu. Na hřišti je celkem osm hráčů. Jeden tým tedy čítá tři hráče v poli plus brankář. Může se zdát, že je hráčů málo. Hřiště je totiž opravdu velké. Ale malý počet hráčů je jen ku prospěchu věci a vůbec to hře nevadí. Ani to nepostřehnete. Spíše to uznáte za výhodu.

Tak nějak se domnívám, že touhle hrou potěším dost lidí a vzbudím v nich nostalgického ducha. Je to taková má intuice, protože tahle hra prostě nemá chybu. Řeč bude o arkádovém hokeji, který vyšel na konzole NES. Mezi dětskými klany proklamovaná jako jedna z nejúžasnějších a nejhranějších her s hokejovou tématikou na těchto konzolích.

Koho dáme do branky?

Na počátku každého zápasu si volíme jednotlivé hráče na jejich posty. Koho dáme do útoku a koho do brány. Naše volba může záviset buď podle obličeje nebo podle hráčských atribut. Každý hráč má totiž svoje číselné bodování. To je zobrazené na třech řádcích s japonským textem (co řádek to jedno číslo). Sice neumím japonsky ale podle čísel jsem zjistil, že u hráče v útoku znamená druhý řádek rychlost a třetí řádek jakási odolnost. Stejné číselné hodnoty u hráče, kterého chceme umístit do brány zaznmenávají ve svém druhém řádku vyjíždění brankáře (kam až z brankoviště může vyjet) a třetí řádek pravděpodobně znamená rychlost lapačky. To však ještě není všechno. Mimo atribut má hráč také energii. Ta během zápasu ubývá pomalu. Avšak hromadné bitky ji uberou daleko větší část. Avšak nejlepší je energii využít ke speciálním střelám. Takovouto střelu má každý hráč individuální. Všechno je odvislé na tom, aby střelec mě dostatek času takovouto speciální střelu (kouzlo) vytvořit. K tomu je třeba o něco déle podržet tlačítko pro sřelbu. Pokud ho podržíte déle, hráč nevystřelí a padne do únavy což se nese v humorném duchu.

Zápas proti samurajům

 

Pro ovládání, které je mimochodem na nejvyšší úrovni, si zvolte Gamepad. Umocní to již tak vynikající požitek ze hry. Ve hře ovládáte vždy jednoho hráče, který je označen šipkou a to primárně. Ale jinak, pokud máte na obrazovce více hráčů, můžete najednou pohybovat i jimi. Každý hokejista ve hře dokáže střílet puk vzduchem (v různých výškách) nebo po zemi. Muže také vyskakovat do vzduchu, schovat se do brány nebo v jízdě branku přeskočit. Dále si mohou přihrávat puky obloučkem, po zemi nebo do jízdy a střílet tak z voleje. Porovnáme-li s hodně hraným hokejem Blades of Steel, zjistíme, že zde šlo střílet puky pouze po zemi a hokejoví hráči byli dost toporní. Zpět k Nekketsu Hockey. Dalším plusem je brankář, který může libovolně cestovat po brankovišti ale také chytat puky do lapačky nebo skrýt pozemní střelu pod svůj beton. Což bylo v té době nevídané.

 
První utkání odehrajeme v zelených dresech

Hokej hrají všude a hlavně všichni…
Jakmile se pustíme do hry, čeká nás první protivník v podobě hokejistů s červeno-bílými dresy. Tento tým slouží jen k tomu, aby jste si osvojili ovládání a zaběhli se ve faulování. Tenhle soupeř nejde neporazit. Pokud mu vstřelíte více jak 100 branek, tabule s ukazujícím skóre se „zblázní“ a ukazuje nesmysly. Soupeř je opravdu slabý a branky střílíte jako na běžícím páse. Principem hry je vždy zvítězit nad protivníkem alespoň o jednu branku. Pokud skončí zápas remízou, utkání budete hrát znovu. Pokud bude stav ve třetí třetině vyrovnaný nebo budete prohrávat, změní se i zvuková kulisa, která je u Nintenda jako vždy skvělá. Dalším plusem hry jsou roztodivné týmy, které na herní ploše potkáte. Nechci nějak odhalovat všechny soupeře ale namátkou se utkáte se samuraji nebo třeba se ženami. Každý tým má svou ojedinělo extravagantní výstroj a výzbroj. A jakmile jeden tým porazíte, můžete v následujícím zápase obléci jejich výstroj. To vytváří další nové prvky v hratelnosti.

Ženský hokej je v kurzu

 

A aby těch zajímavostí nebylo málo, tak ne všechny zápasy odehrajete na standartním kluzišti. Na jednom jsou umístěné skryté bomby a na jíném třebas tak nějak nefungují zákony fyziky a sice úhel odrazu nerovná se úhlu dopadu. Ve hře existuje nespočetné množství jak vstřelit branku. Tudíž hledání nového a neokoukaného zakončení taky zabaví. Střela může jít např. vzduchem, po zemi, dorážkou, z voleje, kombinací, lobem a mraky dalších. Brankáře nemůžeme odvolat z brány ale lze jej jednoduše speciální střelou odpálet ze hřiště. No a pokud puk neskončí v bráně, tak se hraje bez brankáře do té doby, než padne branka a to na jakékoliv straně.

 
Co skrývá tento stadion?

Pravidly se neřídíme, my je totiž vytváříme, načež všechny pomlátíme..
Z prvního odstavce víme, že každý hráč má určitý počet energie, které pak může v zápase využít k neobvyklé střele. Aby k tomu nevídanému zakončení nedošlo, musí se tento potencionální střelec zlikvidovat a to za každou cenu. Každé mlácení, bitka, sekání ubírá hodně energie. Často se tak stane, že hráč, který prošel mnoha fauly na jeho osobu prostě zešílí a odplata si vezme za své. Takovýto hráč je na hřišti zjevně vidět. Je celý rozcuchaný, jeho obličej se změní, oči se podlijí krví. Takového hráče už nezajímá puk. A navíc už nepoužívá ani hokejku. Prostě může kopat nohama a mlátit pěstmi. Pokud se však odplata našeho Incredible Hulka přežene, do hry se dostává rozhodčí a nastane vyloučení.

Medvídek je jedna ze speciálních střel z dívčích hokejek

Jinak je rozhodčí neviděn. Objeví se jen když je opravdu velký masakr. Ale může se stát, že Vám pomlátí všechny hráče v poli a nic se neděje. Dalšími běžnými fauly jsou bodyčky (neučinné), sekání holí, mlácení rukavicí z výskokem aj. Když už se tedy vylučuje, tak vždy jde maximálně ze hřiště jen jeden hráč z každého týmu na trestnou „popelnici“. Vyloučení končí po vstřelené brance. I brankář si může sjednat v brankovišti pořádek svojí rukavicí nebo betonem, za což nemůže být vyloučen.

Pánové, na baseball?

Hra pro více hráčů…
Kdo by řekl, že tolik zábavy se vejde do několika kilobajtů? Kam se hrabe již drahně let stále stejné NHL :). Takováhle arkáda mě zabaví daleko víc než NHL 2009. A co teprve hra více hráčů? To je tepráv bitka jak má být. Hra nabízí hned několik „módů“. Kromě klasického single playeru můžete hru hrát až ve čtyřech hráčích. Což díky emulaci a USB portu vybízí k parádní zábavě! Takže můžete hrát turnaj, který jste sehráli v singlu a to tak, že jeden hráč je v útoku a druhý mu chytá. Nebo můžete hrát dva proti sobě. Nebo čtyři proti sobě, kde jsou obsazené posty brankářů a útočníků. Co dodat závěrem? Vychvalovaná grafika, která se na nás směje z obalů nejnovějších her není vždy to pravé terno. A spousta starých kousků leží mimo zorné pole hráčů. Což je obrovská škoda. V Nekketsu Hockey je implementovaná velká zábava. Tak na nic nečekejte, zapojte Gamepad, zavolejte spoluhráče a pusťte se do turnaje!

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *