Batman (1989) – verze Nintendo 8bit

Celý grafický a zvukový kabátek je vážně výborný. Dnes to už nikomu ani nepřijde. Každý si řekne obyčejná hopsačka. Mě ale v srdci utkvěla opravdu hodně. A to také asi kvůli tomu, že to byla moje první kazeta, kterou jsem si před nějakými 12ti lety kupoval na tržnici. Byla to evidentní kopie, žádná originálka. I tak stála dost peněz. Za Batmana jsem dal tehdá 250kč. Originálky, které jsem vždy okukoval se smutnýma psíma očima za výlohou kamenných obchodů stály od 600kč. Postupem času se ceny snižovaly. Poslední kazeta, kterou jsem si koupil mě stále 50kč. Pak už vymizely úplně a staly se tak vyhledávanými historismy ve sbírkách starších pařanů. To by byly řeči na úvod. Teď si pojďme společně projít hru.

 

Příběh hry takřka kopíruje děj filmu z roku 1989. Šílený Joker si začíná podmaňovat celé Gotham City. Jediný kdo ho může zastavit je Batman. Musí se tedy co nejdříve dostat k Jokerovi a skoncovat s ním jednou pro vždy. Ovšem Joker není jen tak nějaká postavička od Disneyho. Jeho šílenost nezná mezí a neustále vymýšlí a spřádá nové plány jak se zbavit dotěrného Batmana. Do cesty mu posílá mnoho cvičenců ale také roztodivných strojů a nástrojů, které mají Batmana zastavit. Každý tento rekrut má určitou odolnost, někteří vydrží více jiní méně.

Ale po každém zničeném protivníkovi se objeví buď srdce, které doplňuje jednu čárku našeho zdraví nebo malý čtvereče (kostka chcete-li), která má na sobě buď znak písmene B (sebrání se zapíše do skóre) nebo taková malá ikonka nábojnice (ta dobíjí naše body zbraní – max 99). Bodování je jednoduché. V roli Batmana máme ve svém repertoáru celkem tři druhy zbraní. Tou první je bumerang (po jednom hodu se odečte bod), druhou je pistole (po jednom výstřelu se odečtou body dva) a poslední jsou hvězdice (po výstřelu se roztrojí a stojí body tři). Pojďme si tedy projít jednotlivé nepřátele, které na cestě budeme potkávat.

 

Základní nepřátelé ve hře:

Úplně první nepřítel, který se nám dostane do cesty z rukou Jokerových jsou takoví řadový vojáci-běžci. Jejich prvořadým úkolem je vystrašit. Nemají žádné zbraně. Tudíž jsou jednoduchým soustem pro Batmana a jeho pěsti. S tímhle nepřítelem nebudou žádné větší potíže. Nastaly by pouze tehdy, kdybychom se tyto běžce snažili sestřelit pistolí. Tyto jednotky v drtivé většině uvidíte běžet ve dvojici. V ruzných kolech mají jinou barvu oděvu.

 

Další a nejvíce vyskytovanější hračkou Jokera je jakási mechanická mašinka, která trajdá neustále stejnou trasu. Jede si pomalinku po rovině a jakmile narazí na překážku, otočí se a vyrazí zpět. Jakmile se s Batmanem přiblížíme, z mašinky se stane mašina, která evidentně zrychlí a půjde nám po krku. Nejlepší zbraní je opět batmanova pěst (za použití tlačítka Turbo). I tak se zpočátku může stát, že bude dělat velké problémy.

 

Opakem výše uvedených jednotek je tahle následující. S tímto chlápkem nebudou žádné problémy. Už jen z toho důvodu, že je vlastně jednotkou statickou. V ruce drží plamenomet a ve stejném rytmu neustále dokola vystřeluje plameny. Tudíž je nejlepší vyčkat na okamžik kdy zrovna nabíjí a pak ho sejmout boxerem. Lze se ho zbavit i jedním bumerangem.

 

Ještě než se v prvním kole dostaneme na konec, potkáme chlápka, který po nás začne střílet z malé pistole. Tenhle chlápek je pěkně vychytralý. Po každém výstřelu se skrčí a tím se vlastně před Batmanem brání případnému útoku. Na tohodle je nejlepší použít bumerang nebo obyčejné pěsti.

 

Zákeřný Joker po cestě posázel také mnoho bomb. Ty se aktivují, když se k nim Batman přiblíží. Zpočátku mě tyhle bomby dost výtáčely. Ale nakonec jsem přišel na to, jak je obelstít. Nejlepší je se k ní přiblížit a poté včas uskočit. Jakmile se totiž tato bomba aktivuje nevybouchne ihned ale na okamžik se k nám rozjede (na principu naváděné střely ale nezvedne se ze země) a poté exploduje. Její umístění je mnohdy pěkně důmyslné. Pozor na ni, mršku jednu.

 

Jedna z prvních větších nepřátelských jednotek. Při prvním hraním jsem se domníval, že jde o závěrečného bose. Není tomu tak a je taky dost odolná. Umí létat a v rukou tříme obrovský kanón, ze kterého vystřelí pouze tehdy, když si na okamžik slétne níže. To je ta pravá chvíle k jeho zničení. Coby Batman můžem použít takřka jakoukoliv zbraň, jen pěsti bych v téhle chvíli moc nepreferoval.

 

Na samém konci levelu se potkáváme tváří v tvář ninjovi. Ten jako kdyby z nosu vypadl hlavní postavě ze hry Ninja Gaiden. Tohohle pišišvora je lepší moc nedráždit. Nejlepší je ho sejmout všas a to z dálky. Jinak si koledujeme o pořádný úbytek svých čar života. Tenhle Ninja útočí hvězdicemi a mečem (katanou). Na něj si dávejme velký pozor.

 

Tahle strojová postava mi připomíná takový klon vetřelce. Každopadné se podobá běžcům. Je to také takový nohsled ale oproti běžcům je velmi pomalý. Žádné střelné zbraně nemá, tudíž je velmi jednoduché jej zprovodit ze světa. Jediným jeho útokem je boj na blízko.

 

Téhle mašince se lze někdy jednoduše vyhnout. Ale pokud jsme v případě, kdy to není tak úplně možné, je nejlepší na tuto strojovnu zaútočit z velké vzdálenosti pistolí, pěkně v klídku a v pohodě. Ti otřelí a herní veteráni si mohou dovolit zničit tenhle stroj ručně. Přeji jim příjemné nervy. Jo a tahle mašina pouze vymršťuje tento hák. Nijak jinak se nepohybuje.

 

Tahle mašinka patří do těch nepřátelských s větší obtížností. Je umístěna na stropě a co chvíli vypouští malé strojky s klepety, které jsou velmi dotěrné. Můžeme ji zničit nejlépe hvězdicemi. Ale to je dost náročné na body u zbraní (o bodech a zbraních jste se dočetli v úvodu). Nejlepší je vzít naše hrdinské nohy, zalomit si je za ramena a v nestřežené chvíli prchat co to jen jde. Na některých místech se tahle strojovna může stát pěkným výdělkem. Neustále ničení strojků nám může doplnit zdraví i body na munici.

 

Tenhle skákající obr je velmi nepříjemným protivníkem. Skáče z místa na místo a pokud včas nezasáhneme může nás i zabít. Po několika pokusech, kdy mě rozdupal na kousky jsem se rozhodl zahrát si na pomyslného snipera a vše zajistit v klidu z dálky. V levelech, kde se tenhle obr vyskytuje je nejlepší nakračovat pomale. Jakmile se nám na obrazovce objeví jeho část (ještě nás nezmerčil a skáče na místě) je nejlepší ho sestřelit několika ranami z naší pistole.

 

Joker na Batmana chystá i těžkou techniku. Tenhle „tank“ malinko popojíždí dopředu i dozadu, přičemž neustále střílí ohnivé střely. Tyhle střely v kombinaci s jinými nepřáteli jsou velmi ale velmi nepříjemné! Jestli budete jako já, bude vám dělat velký problém level na skalách. To je taková malinká příprava na level poslední, kde jsem se několikrát snažil vykousnout z joysticku tlačítko A. To jsem odbočil. A jak tento tank zdolat? Nejlépe z dálky. Ale ne vždy to půjde.

 

Další z Jokerových udělátek. Je to takový mechanismus, který jsem nikdy moc nezkomal. Nevím teda co vlastně umí. Jen vím, že se pohybuje po kolejnici a když se zastaví spustí elektrický proud do míst, kde s Batmanem musíme projít. Vyskytuje se pouze omezeně a nejlepší je se ji úplně vyhnout.

 

Pokud jsem na nic nezapomněl, tak by to měli být všechny nepřátelské jednotky. Samozřejmě, že po cestě čekají i jiné nástrahy jako kapající kyselina, pásy s ozubenými koly, ozubená kola atp. Celá hra se skládá z pěti levelů. Přečemž každý level má tři úrovně (podobně jako u Maria). A na konci té třetí čeká závěrečný boss. Jednotlivé bossy si představíme v následujícím odstavci. Záměrně vynechávám bosse, který uzavírá celou hru. Pokud se vám podaří hru dohrát nebo budete mít potíže, napište do diskuze, od toho tu přeci je.

 

Závěreční bossové:

 

Boss 1 – Po zdolání Ninji jsme se dostali z temných ulic Gothamu před vchod místní radnice. Zde na nás čeká první boss. Jeho předností je raketový pohon, který má umístěný na zádech a kdy se po vzoru slavného „Rocketeera“ vznáší a létá velkou rychlostí. Jakmile slétne níže, je však zranitelný. Jako útok vymršťuje soustavu paprsků které se rozletí po okolí. Nejlepší zdolání tohoto bosse je při jeho slétání dolů. Jakmile slétne, uštědřme mu pár ran bumerangem. Jakmile se dostane opět nahoru bude opět vystřelovat paprsky. Nejlepší je se jim vyhnout a čekat zase na jeho rejdy u země.

 

Boss 2 – Tentokráte na nás nečeká žádný živý protivník. Tváří v tvář se postavíme jednomu velkému mechanismu, který obrostl zevnitř jedné velké místnosti. Zničit ho musíme postupně a to celkem na třech místech. Nebudu nějak moc prozrazovat co a jak. Jen bych chtěl upozornit, že hned na začátku budeme ostřelovaní, tudíž vezměmě do rukou pistoli a zničme tento stroj jednou provždy!

 

Boss 3 – Po nekonečném šplhání, kterého si ve hře ještě užijeme dosytosti, se konečně dostáváme k závěrečnému bossovi. Je to chlépek v brnění, který mě připomíná rocksteadyho z želv ninja. Na jedné paži má cosi co vydává elektrický proud. Jakmile máchne vytvoří se paprsek energie ve tvaru půlměsíce a sežehne nás jen co je pravda. Na tohohle bose není těžké vyzrát. Nejdůležitější je mít plnou energii (všechny čárky života) a potom už ho upachtíme jakoukoliv zbraní.

 

Boss 4 – Jsou jakési pohybující se čtverce po obrazovce a ze svých boků vystřelují kuličky. Vypadá to vše obtížněji než je. Stačí si ihned na začátku vyskočit na stupínek a projíždějící čtverce počastovat ránami pěstí. Jakmile jeden z nich padne (vybouchne) je na čase vzít do rukou nějakou zbraň.

 

 

A na závěr jednu důležitou informaci. Batman má schopnost vyšplhat se podél zdi. A to tak, že se odráží od zdi ke zdi. Stačí když budete u nějaké stěny zmáčkněte skok do ní a jakmile jste ve vzduch stiskněte klávesu skoku ještě jednou a Batman se odrazí od stěny výš. Radím abyste si to vyzkoušeli hned někde v prvních levelech. Nejlepší je to vyzkoušet v levelu jedna, kdy dorazíme k místu s několika muži s plamenomety v patrech. Koukněte na obrázek. Tudy si můžete zkrátit cestu, aniž byste se dostali do konfliktu s plamenomeťáky. Takovýhle zkratek je ve hře ještě pár.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *