Goonies, The (1986)

Goonies je mimochodem vynikající filmový počin tria Donner, Spielberg , Columbus, který je určen nejen pro děti. Vypráví příběh jedné klukovské party z malého přímořského městečka. Tahle vykutálená partička se zcela náhodou dostane na stopu pirátskému pokladu. Ten se podle mapy nachází v nedalekém podzemí. V podzemí na ně však čekají roztodivné pasti a nástrahy. Jakkoliv se tato zápletka může zdát nudná, ve skutečnosti je film velmi zábavný a doporučuji ho shlédnout. Tak děj filmu máme za sebou tak se můžeme vrhnout na hru. Hra Goonies vyšla v roce 1986, tedy rok po filmu. Jakožto hráč osmibitových kazetových videoher bych neměl opomenout i verzi z Nintenda Famicom, která je o něco líbivější než její PC verze. Pojďme tedy tyto verze porovnat. Z celkového pohledu lze Goonies zaškatulkovat do žánru plošinovek.

Hlavní postavou je jeden hoch z výše popsané party. Cestou pobíháte po plošinách, sbíráte klíče pro otevření dveří do jiných místností, zachraňujete ztracené kamarády a čelíte nejrůznějším nepřátelům. Rozdíly ve verzích nejsou nějak závratné. Ale je třeba říci, že NES verze (Nintendo) je zpočátku lehčí a postupně nabírá na obtížnosti (svoji roli v tom hraje i časový limit na každý level). Začínáte v domě a po posbírání tří klíčů a záchraně jednoho kamaráda sestoupíte do sklepení, které čítá daleko více místností než bylo v domě.

 

Dalším postupem ve hře je to už hotové bludiště a často ani nevíte kudy kam. Vašimi oponenty jsou myši , které po nakopnutí na čas zmizí a zanechají po sobě bombu, kterou používáte na rozbití zdí. Zeď je označená lebkou a za ní se skrývají většinou klíče, zbraně (prak) nebo ztracení přátelé. Dále očekávejte, stejně jako ve filmu, pasti v podobě padacích kamenů. Neustále vás také bude dýchat na záda muž v klobouku se zbraní v ruce (i ve filmu). Další jsou nejrůznější kostlivci atp. Zato PC verze si nebere servítky a dle mého subjektivního názoru je o něco těžší. První kolo se odehrává hned ve sklepení, kde vás nahání onen muž se zbraní, na každé plošince se prohání lebky. Ve hře nepotřebujete bomby, neboť klíče jsou viditelné a žádná zeď tu nepřekáží. Hned první levely jsou dost obsáhlé takže se máte na co těšit.
 

Zvuková stránka je hezká. Při hraní uslyšíte melodii, kterou hráli i ve filmu a to v obou verzích. Myslím, že ji nazpívala Cyndi Lauper. Každopádně jak platívá dnes, že hra podle filmu je odpadní, tady to neplatí. Hry jsem se neskutečně nabažil na své konzoli a teď si vyzkouším i PC verzi. Každopádně aby mé tlachání a porovnávání verzí nevyznělo do prázdna, nabízím vám ke stáhnutí obě verze. Porovnejte screenshoty a směle si zahrajte.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *